Każdy, kto systematycznie ćwiczy np. od najmłodszych lat, czuje jakie jest to dla niego ważne. Człowiek przyzwyczaja się do aktywności fizycznej i nie wyobraża sobie życia bez niej. Bardzo wiele osób zastanawia się, jak długo będą w stanie wykonywać swoje ulubione ćwiczenia. Szczególnie dotyczy to tych, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego. Mają obawy, czy ich ulubionego sportu nie trzeba będzie zaniechać.
Dostosowanie do możliwości
Obawy te są oczywiście nieuzasadnione. Wysiłek fizyczny jest wskazany w każdym wieku. Należy dostosować poziom tego wysiłku do własnych możliwości. I osoby, które ćwiczą od dłuższego czasu mają znacznie większe możliwości i lepszą kondycję niż inni. Wiec siłą rzeczy mogą pozwolić sobie na więcej. Trening czyni mistrza – to powiedzenie używane jest często w znaczeniu pozasportowym, ale to właśnie w sporcie sprawdza się najlepiej.
Osiągnięcie danego wieku nie jest równoznaczne z zaprzestaniem uprawiania ulubionego sportu. O ile nie jest to sport uprawiany zawodowo i wyczynowo. Oczywiście można nadal zajmować się zawodowo bieganiem w wieku 80 lat, ale tylko między zawodnikami z tej samej grupy wiekowej. Nie mamy najczęściej szans w pojedynku z młodszymi ludźmi.
Kiedy jednak sport jest dla nas rekreacją i relaksem, to niezależnie od tego ile mamy lat, możemy się mu z powodzeniem oddawać. Ktoś, kto biegał w maratonach nie przestanie tego robić, gdy skończy 60 lat. Nadal będzie biegał, bo sprawia mu to przyjemność. Osoba, która uwielbia jazdę na rowerze, nadal będzie to robiła. Podobnie jest z innymi ćwiczeniami, które odpowiednio dopasowane będą ciągle dawały nam dużo radości.
Kiedy zacząć ćwiczyć?
Na rozpoczęcie ćwiczeń nigdy nie jest za późno. Jeśli ktoś wcześniej nie miał czasu ani ochoty na to, by ćwiczyć, może to zrobić po przejściu na emeryturę. Oczywiście nie osiągnie takich efektów i takiej kondycji jak osoby, które ćwiczą od dłuższego czasu. Ale to właśnie dzięki ćwiczeniom każdy może być znacznie sprawniejszy i zdrowszy. Niezależnie od tego, ile ma lat.
Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej do naszych możliwości. Mogą to być przecież spacery z kijkami, przysiady i skłony, jazda na rowerze i nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to orbitrek. Jest to doskonały sprzęt, na którym mogą ćwiczyć dosłownie wszyscy. Nie obciąża stawów, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Regulacja jego obciążenia jest płynna i można je dostosować do indywidualnych oczekiwań. Jest bardzo stabilny i bezpieczny. Jak widać ma same zalety i na dodatek nadaje się zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących.
Im szybciej zaczniemy ćwiczyć, tym lepsze efekty osiągniemy. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto zacząć już teraz. Będzie to owocowało na starość. Kiedy jesteśmy młodzi najczęściej nie myślimy o tym, co będzie w przyszłości. Ale zestarzejemy się jak wszyscy, więc warto odpowiednio wcześniej zadbać o to, aby móc jesień życia przywitać w pełni sił witalnych. W myśl zasady: w zdrowym ciele, zdrowy duch.
Tagi: aktywność fizyczna, odchudzanie, orbitrek