Zimą na skórę oddziałuje wiele czynników mogących negatywnie wpływać na jej ogólny stan. Okres grzewczy wiąże się z narażaniem cery na nagłe zmiany temperatury czy suche powietrze. Jest to też czas, w którym komórki regenerują się po lecie. Przez ten czas narażone były na silne działanie promieniowania UV. Zwłaszcza okresy przejściowe – późna jesień oraz wiosna – wymagają dobrania właściwych form pielęgnacji. Od niedawna, coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty z retinolem i bakuchiolem. Przed wprowadzeniem ich do codziennej pielęgnacji należy jednak wiedzieć, czym charakteryzują się te substancje, a także, w jaki sposób bezpiecznie ich używać.
Retinol – czym jest i jak go stosować?
Witaminę A w formie retinolu oraz retinoidy będące jej pochodnymi od lat powszechnie wykorzystuje się w kosmetologii i kosmetyce. Znajdują one zastosowanie głównie w zabiegach o działaniu pomagającym utrzymać właściwy stan naskórka w przypadku skóry dojrzałej. Retinol w niewielkich stężeniach coraz częściej znaleźć można w kosmetykach nadających się do codziennej pielęgnacji. Efektami jego prawidłowego stosowania jest odnowa komórek naskórka, redukcja przebarwień, a dzięki temu, że stymuluje produkcję kolagenu, zmniejsza także widoczność zmarszczek. Cenione jest również jego działanie antyoksydacyjne.
Warto jednak wiedzieć, że nie powinien on być łączony z konkretnymi substancjami aktywnymi, które występują w wielu kosmetykach. Przede wszystkim w trakcie kuracji retinolem należy zrezygnować z produktów z kwasami AHA, BHA, niancynamidem oraz kwasem askorbinowym. Ze względu na intensywne działanie ich zastosowanie mogłoby doprowadzić do silnych podrażnień skóry. Bardzo ważne jest przy tym, aby kosmetyki z retinolem w niskich stężeniach wprowadzać do rutyny pielęgnacyjnej stopniowo. Pozwala to wypracować odpowiednią tolerancję na tę substancję. Jej stosowanie najlepiej natomiast ograniczyć do nakładania produktów na noc w miesiącach zimowych, ze względu na możliwe zwiększenie wrażliwości skóry na poparzenia słoneczne latem.
Bakuchiol i jego zastosowanie w pielęgnacji
Pomimo tego, że substancję tę wyizolowano w latach 60. XX wieku, bakuchiol zdobywa popularność właśnie teraz. Nazywa się go roślinną i bezpieczniejszą alternatywą retinolu. Naturalnie występuje on w owocach Babchi na terenie Azji i ma długą historię zastosowania w tradycyjnej medycynie Chin oraz Indii. Podobnie jak retinol, stosowany na twarz wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, ponadto także przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Redukuje również widoczność przebarwień i jednocześnie nawilża skórę. W przeciwieństwie do retinoidów jego potencjał do powodowania podrażnień jest dużo niższy, ze względu na to, że nie oddziałuje na receptory RAR i RXR.
Dzięki temu, że wykazywane przez bakuchiol działanie jest dużo łagodniejsze, substancja ta jest lepiej tolerowana przez skórę niż retinol. Wykazuje się też o wiele lepszą fotostabilnością, nie wywołuje przy tym wrażliwości na działanie promieniowania UV, sprawdza się więc w pielęgnacji przez cały rok. Należy jednak unikać łączenia go z kosmetykami z retinolem. Odradza się także jego zastosowanie w połączeniu z produktami zawierającymi związki metali – żelaza i miedzi – ponieważ może to prowadzić do wybarwiania się substancji.
Wybór kosmetyków z odpowiednią substancją
Chcąc dobrać odpowiednie kosmetyki w okresie przejściowym, musimy ustalić, czego aktualnie potrzebuje nasza skóra. Stojąc więc przed wyborem – bakuchiol a retinol – warto przeanalizować dotychczasową rutynę pielęgnacyjną i wykluczyć możliwe niepożądane interakcje z innymi substancjami aktywnymi. O ile późną jesienią, zimą i wczesną wiosną retinol sprawdzi się w większości przypadków, to w cieplejszych miesiącach, zwłaszcza dla skóry wrażliwej, lepszym rozwiązaniem może okazać się bakuchiol. Tak jak w przypadku wszystkich innych kosmetyków, konieczne jest też wcześniejsze przeprowadzenie próby alergicznej, a w przypadkach występowania chorób skórnych, niezbędna okaże się również konsultacja z dermatologiem.