Kawa… słysząc te słowa wiele osób mimowolnie odczuwa wzmożoną pracę ślinianek. Przyzwyczailiśmy się już do cudownego i pysznego napoju do tego stopnia, że często towarzyszy nam on przez cały dzień. Dla ponad 40 % z nas jest to nieodłączny element każdego poranka, który daje niezbędny zastrzyk energii. Blisko połowa Polaków pije kawę także w pracy, nawet 2–3 filiżanki dziennie. Najczęściej pijamy kawy ze sporą ilością mleka, o bogatym aromacie i intensywnym smaku.
73 % Polaków codziennie pije kawę, przy czym dla większości z nich jest to nieodłączny element każdego poranka. Co ciekawe, blisko połowa pijących kawę twierdzi, że poranna porcja czarnego napoju stanowi dla nich zastrzyk energii. Informacja ta jest o tyle ciekawa, gdyż kawa nie daje energii sama z siebie. Jej działania opiera się na odcięciu zmysłu zmęczenie, przez co zaburza naszą percepcję i zdolności racjonalnego oszacowania naszego stanu. W niewielki i nieszkodliwy sposób ale jednak. Z tego samego powodu kawa najbardziej nadaje się dla osób zmęczonych fizycznie czy po nieprzespanej nocy. Jeśli więc wyspany, po porannej kawie odczuwasz zastrzyk energii – jest to najprawdopodobniej efekt placebo. Sporo osób traktuje kawę również jako chwilę relaksu czy porannej rutyny.
Większość Polaków ma własne, preferowane naczynie, z którego pije poranną kawę, przy czym używanie go dla ponad połowy ankietowanych ma wpływ na doznania płynące z samego picia kawy. Z ulubionego napoju znaczna część Polaków nie rezygnuje także w ciągu dnia – 47 % ankietowanych przyznaje, że regularnie pija 2–3 filiżanki kawy dziennie, tylko 5 % delektuje się tym napojem wyłącznie o poranku a więc jeśli już zaczynamy pić kawę, to wchodzi nam ona nijako w nawyk. W miejscu pracy Polacy najchętniej piją kawę w samotności, najczęściej przy własnym biurku – tak postępuje 48 % badanych.
Zdecydowana większość naszych rodaków w pracy przygotowuje kawę sypaną. 16 % do sporządzenia ulubionego napoju korzysta z ekspresu ciśnieniowego, nieco mnie, bo 11 % z ekspresu przelewowego, a po zaledwie 8 % korzysta z kawiarki i ekspresu na kapsułki. Wybierając kawę, Polacy kierują się przede wszystkim smakiem i zapachem wydzielanym po zaparzeniu. 47 % ankietowanych pija kawę z mlekiem.
Wybór rodzaju kawy zależny jest nie tylko od preferencji smakowych, a także stylu życia i czasu, który można przeznaczyć na przyrządzenie i delektację, lub jak kto woli konsumpcję. Osoby żyjące w owczym pędzie sięgną częściej po espresso, ci, którzy dysponują bardziej leniwymi porankami i przerwami pójdą w kierunku lungo lub americano. Ten rodzaj napoju preferują osoby oczekujące w spokoju rozpocząć dzień, np. przeglądając poranną prasę. Stanowcza większość ankietowanych stwierdziła jednocześnie, że dzień tygodnia nie ma wpływu na ilość spożywanej kawy, w dni wolne piją bowiem tyle samo omawianego trunku, co w dni powszednie / pracujące.