Sushi jest japońską tradycyjną potrawą, która w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Przygotowuje się ją z gotowanego ryżu, świeżych i nieprzetwarzanych ryb, owoców morza, wodorostów nori, jajek, grzybów czy warzyw. Sushi kupowane w supermarkecie czy innym punkcie tego typu może tym bardziej nie być dla nas zdrowe – ze względu na krótki termin przydatności do spożycia powinno się je wykonywać tuż przed zjedzeniem. Tak też sushi przygotowuje się w restauracjach.
Zalety spożywania sushi
Niewątpliwie sushi posiada wiele zalet, jedną z nich jest mnogość niektórych składników odżywczych, które w nim znajdziemy. Ryż daje dużo energii, ponieważ zawiera złożone węglowodany. W ryżu znajdziemy również potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania białko.
W głównym składniku sushi czyli w rybach znajduje się ogrom wysokiej wartości składników odżywczych. Znajdziemy w nich od 12 do 25 proc. białka, sole mineralne, niewielką ilość węglowodanów oraz w zależności od danej ryby od 0,2 do aż 54 proc. tłuszczu. W rybach znajdują się łatwo przyswajalne dla człowieka tłuszcze, które mogą hamować niektóre zmiany miażdżycowe oraz obniżać poziom cholesterolu LDL, czyli tego „złego”, który prowadzi do wielu chorób układu sercowego i krwionośnego.
Ryby i wodorosty nori, którymi przykrywa się sushi zawierają również wiele witamin, między innymi witaminy A, E i D. Znajdziemy w nich również fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, siarkę, chlor czy brom. Wodorosty nori zawierają dodatkowo duże ilości witamin z grupy B, w tym witaminę B2, B6 czy B12.
Wady spożywania sushi – co może nas spotkać?
Niestety nieodpowiednio przygotowane sushi, lub przygotowane z niższej jakości składników, może być nawet niebezpieczne dla zdrowia. Surowe ryby mogą zawierać w sobie groźne bakterie oraz pasożyty. Dodatkowo ryby łowione w niektórych rejonach mogą zawierać duże stężenia różnych metali ciężkich, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku spożywania ryby surowej, nieprzetworzonej. Sushi może powodować różnego rodzaju zakłócenia funkcjonowania układu trawiennego. Do głównych objawów zatruć zalicza się wymioty, biegunki czy ból brzucha.
Anisakioza – choroba sushi
Anisakioza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną najczęściej przez nicienie z rodzaju Anisakis. Powstaje ona poprzez spożywanie ryb nieprzyrządzonych podawanych na surowo. Objawami choroby są między innymi: wymioty, nudności, bóle brzucha. Chory zaczyna je odczuwać na kilka godzin po spożyciu sushi. Dodatkowo w cięższych przypadkach objawem może być uporczywy kaszel, z którym chory wypluwa larwy nicienia.
Bardzo niebezpiecznym powikłaniem, a zarazem objawem choroby, jest możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego związanego z reakcją alergiczną organizmu. Chory trafiając do lekarza czy szpitala będzie musiał przejść gastroskopię, która pomoże w zbadaniu larw bytujących w układzie trawiennym. Wybierając więc restaurację podającą sushi lepiej sprawdzić wcześniej jej oceny oraz nigdy nie kupować niesprawdzonych zestawów sushi sprzedawanych w zwykłych sklepach. Wszystkie najważniejsze i sprawdzone informacje na temat leków znajdziecie na stronie ZnamLek.pl
Tagi: Sushi