HIFU to zabieg dla osób pragnących radykalnego odmłodzenia skóry na różnych obszarach ciała, od twarzy (szczególnie podbródek, policzki i okolice oczu), po dekolt, brzuch, nogi i pośladki. Bardzo często zabieg HIFU stosuje się do poprawy wyglądu skóry ud. Ze względu na pewnego rodzaju wszechstronność zastosowanej metody, osoby przebierające w ofertach poszczególnych salonów mogą spotkać się z określeniem, że laser HIFU pozwala na przeprowadzenie liftingu twarzy, jak i umożliwia skuteczne modelowanie sylwetki. Oba te określenia nie mijają się z prawdą. Co sprawia, że zabieg tego rodzaju ma tak szerokie zastosowanie?
Zabieg HIFU to skrót od High Intensity Focused Ultrasound, co oznacza wiązkę fal dźwiękowych o intensywnym skupieniu i dużym zasięgu. Fale tego rodzaju, skoncentrowane na konkretnym obszarze ciała, mają możliwość przenikania skóry na różnej głębokości, powodując mikrouszkodzenia (poprzez podgrzanie skóry), stymulując jednocześnie skórę do regeneracji. Zabieg HIFU wydaje się jednak inwazyjny tylko pozornie (co mogą sugerować mikrouszkodzenia, do których dochodzi podczas zabiegu). W istocie jest to zabieg nieinwazyjny, stosunkowo bezbolesny i nie wymagający rekonwalescencji. Fala dźwiękowa przenikająca skórę jest starannie kontrolowana (wierzchnie warstwy skóry nie ulegają uszkodzeniu przez poparzenie), przez co HIFU stosuje się z powodzeniem do tak wielu obszarów ciała.
HIFU – efekty i skuteczność
To, jakie efekty zapewni HIFU zależne jest od obszaru ciała, na którym wykonany jest zabieg. W przypadku wykonywania zabiegu na twarz, można oczekiwać zredukowania widoczności zmarszczek. HIFU nie ogranicza się jednak tylko do tego – efektem zabiegu jest także poprawienie owalu twarzy (zabieg HIFU może pomóc np. rozwiązać problem zwiotczałego podbródka) i ogólna poprawa jędrności skóry, co sprawdza się także wśród osób, które borykają się z wiotką skórą w pewnych obszarach twarzy, np. pod oczami. W przypadku zabiegów HIFU stosowanych na inne części ciała, także można oczekiwać szeregu efektów. Zabieg HIFU popularnie stosuje się do usuwania cellulitu, ale także modelowania sylwetki i niwelowania nadmiernej tkanki tłuszczowej.
Taką metodę walki z niedoskonałościami skóry szczególnie poleca się kobietom po ciąży, które pragną miejscowo zniwelować tkankę tłuszczową lub punktowo poprawić jędrność skóry. HIFU będzie doskonałym wyborem także dla osób, które borykają się ze zwiotczałą skórą po intensywnym procesie odchudzania. Efekty zabiegu przynoszą niemal natychmiastowe rezultaty, są widoczne już po upływie doby, maksymalnie 48 godzin po zabiegu. Warto zaznaczyć, że korzyści płynące z zastosowania HIFU nasilają się wraz z czasem, na korzyść osoby, która poddała się zabiegowi. Efekty HIFU pozostają widoczne maksymalnie dwa lata, co uzależnione jest od cech indywidualnych pacjenta, takich, jak np. wiek lub stan skóry, ale także od tego, na jakim obszarze ciała przeprowadzony był zabieg. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.
HIFU – co trzeba wiedzieć o przebiegu zabiegu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że bezpieczeństwo metody HIFU jest zależne od jakości sprzętu, na którym przeprowadzany jest zabieg. Warto decydować się na HIFU tylko w najlepszych salonach medycyny estetycznej. Sprzęt do przeprowadzania zabiegu HIFU musi być obsługiwany przez osoby ku temu wykształcone, w przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko nieskuteczność, ale i niebezpieczeństwo zabiegu, dla osoby wykonującej, jak i tej, która się zabiegowi poddaje. Przed zdecydowaniem się na zabieg należy zapoznać się z listą przeciwwskazań, konsultując decyzję z lekarzem.
Należy także omówić spodziewane i możliwe do uzyskania efekty, które dana osoba pragnie uzyskać podczas stosowania tej metody poprawy wyglądu skóry. Warto mieć także świadomość tego, jak przebiega zabieg, by czuć się komfortowo. Zabieg HIFU przeprowadzany jest w prosty sposób. Na wybrany obszar ciała nakładany jest żelowy preparat (zwiększający efektywność przenikania fal ultradźwiękowych w głąb skóry), do którego przykładana jest głowica odpowiednio ustawionego urządzenia. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać ciepło, które czasem przeradza się w rumień lub niewielki obrzęk, mogący utrzymywać się kilka dni po zabiegu, co nie utrudnia jednak znacznie powrotu do codziennych aktywności. Osoba o skórze wyjątkowo wrażliwej ma możliwość otrzymania preparatu znieczulającego, jednak w większości przypadków taki preparat nie jest konieczny.
Ile kosztuje i na ile wystarcza zabieg HIFU?
Zabieg HIFU broni się także ceną, w stosunku do czasu, przez który utrzymują się efekty (maksymalnie do dwóch lat, standardowo 1,5 roku). W przypadku twarzy ceny zazwyczaj zaczynają się od 500 zł. wzwyż, z kolei inne obszary ciała przekraczają kwotę tysiąca, co zależne jest od wielkości obszaru, co w stosunku do okresu, podczas którego można cieszyć się z efektów (jak i jakości otrzymanej usługi), wypada korzystnie. Warto więc mieć świadomość, że taki zabieg jest dostępny i zdecydować się na HIFU, jeżeli zalecenia do zabiegu doskonale wpiszą się w potrzeby, jakie akurat posiada skóra danej osoby.