Każda kobieta chciałaby, żeby jej skóra wyglądała świeżo, naturalnie i gładko. Niestety często się zdarza, że skóra w wyniku czynników zewnętrznych ulega przesuszeniu czy podrażnieniu. Czasem nawet najlepsza pielęgnacja twarzy, zabiegi oczyszczania, nawilżania i ciągłe dbanie o skórę nie przynosi pożądanych rezultatów. Wtedy warto przyjrzeć się bliżej własnej skórze.
Bariera ochronna
Skóra pokryta jest barierą ochronną. Można powiedzieć, że bariera ochronna jest takim naturalnym filtrem nie przepuszczającym szkodliwych czynników w głąb skóry. Uszkodzenie bariery ochronnej uniemożliwia skuteczną walkę ze zmarszczkami, przesuszeniem czy trądzikiem, a skóra wygląda na szarą, przesuszoną i zmęczoną.
Jak dbać o barierę ochronną?
Jest wiele sposobów, by o nią dbać. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie myć twarzy zbyt gorącą lub zbyt zimną wodą oraz nie używać zwykłego mydła, tylko preparatów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Używanie agresywnych sposobów oczyszczania, ostrych pilingów, powoduje usunięcie z powłoki skóry cennych składników, które pomagają jej bronić się przed wolnymi rodnikami. Zbyt intensywne opalanie, wiąże się z narażaniem skóry na promieniowanie UV, które jak podają liczne badania, jest bardzo szkodliwe. Również używanie kosmetyków zawierających substancje zapachowe, alkohol czy olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia. Wiele kobiet stosuje wyszukane kremy odmładzające, ściągające i wypełniające zmarszczki, w których składzie występują takie kwasy jak AHA lub retinol. Substancje te mają bardzo dużo zalet, jednak w zbyt dużym stężeniu mogą szkodzić.
Wzmocnienie ochrony
Jeśli już się przydarzy, że bariera ochronna skóry uległa uszkodzeniu, nie warto się załamywać, gdyż można łatwo ją odbudować. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych i nieskomplikowanych zasad, a skóra może odzyskać swoją witalność i świetny wygląd. Pielęgnacja twarzy wiąże się z używaniem kosmetyków, należy czytać uważnie ich skład i poszukiwać tych, które mają w swoim składzie substancje wzmacniające takie jak lecytyna, ceramidy, gliceryna czy kwas hialuronowy. Należy wystrzegać się kosmetyków z agresywnymi substancjami zapachowymi, a także alkoholem. Wychodząc na zewnątrz latem trzeba chronić odsłonięte fragmenty skóry przed promieniami słonecznymi, a zimą przed wiatrem i mrozem. Skóra na pewno odwdzięczy się atrakcyjnym i promiennym wyglądem, jeśli będziemy o nią należycie dbać.
Tagi: pielęgnacja cery