Słowo „szampon” pochodzi od hinduskiego „szampu”, co się tłumaczy „masować”. Jego istnienie na Starym Kontynencie, zawdzięczamy europejskim żeglarzom…. Pierwszymi szamponami, były proste mikstury w postaci mieszanki przegotowanej wody i wywaru z ziół leczniczych. Z czasem tak jak do prania, do pierwocin szamponu zaczęto dodawać popiół. W Indonezji włosy myto wodą z dodatkiem spopielonych łusek twardych owoców i słomy. Z biegiem czasu, używano także naparów ziołowych, w połączeniu z surowymi kwiatami mydlnicy pospolitej. A żeby włosy po tym zabiegu pachniały, nacierano je następnie płatkami róż. W Europie ktoś wpadł na pomysł, aby włosy umyć piwem, ponieważ ono się pieni, a i włosy nabierają pięknego połysku. Tak więc z czasem, powstały szampony piwne, jako jedne z droższych produktów drogeryjnych, służących do mycia włosów.
Od aptekarza po potentata kosmetycznego
Wiele zmieniło się, gdy na przełomie XIX i XX stulecia. Gdański chemik Hans Schwartzkopf, był twórcą pierwszego na świecie szamponu. Z biegiem lat, otworzył on w Berlinie aptekę i drogerię, gdzie na półkach królował szampon.
Pewna Jadźka z Bodzentyna
W Bodzentynie w okresie powojennym, znany był tylko szampon pokrzywowy, który to w ówczesnym czasie uważany był za szczególny specjał kosmetyczny. Stosowała go panna Jadzia w każdą sobotę, tuż przed położeniem się spać. Pewnego razu, przybył do niej pan hydraulik Miecio, który to poczuł jak bardzo pięknie pachną włosy panny Jadźki. Nie zachwycał się on wyglądem i puszystością włosów, a jedynie ich niebywałą wonią. Pewnego razu owa Jadźka wybrała się na urlop do Polanicy – Zdroju. Tam idąc na basen, musiała roznegliżować swoje korpulentne ciało. A że była ona nieco puszysta, chciała swoje zbyt obfite wdzięki przykryć zapachem, do którego przekonał się wspomniany wcześniej hydraulik. Posmarowała się zatem panna Jadzia tu i tam szamponem, a gdy weszła do basenu, ruch wody zaczął pienić szampon wsmarowany w ciało kobiety i powstała wokół niej bardzo obfita piana. Kobiety i inne osoby zażywające kąpieli w basenie, pouciekali stamtąd gdzie pieprz rośnie ponieważ myśleli oni, że kobieta się wściekła, bo wokoło niej wszędzie znajdowała się piana.
Podobno nie tylko osoby z pięknymi włosami powinny stosować szampony, które są dostępne w szerokiej gamie w dzisiejszych sklepach. Nawet panowie z łysinką powinni stosować wspomniane produkty kosmetyczne, gdyż trzeba właśnie ten środek używać do skóry głowy, żeby pozbawić jej suchości lub nadmiernego wydzielania sebum.
Ewa Michałowska- Walkiewicz