Budowa masy mięśniowej to zadanie, którego zwykle podejmują się mężczyźni. Umięśniona, atletyczna sylwetka to marzenie wielu z nich.
Nie zawsze jednak wszystko idzie tak, jak by tego chcieli. W wielu przypadkach procesy budowania masy mięśniowej zostają zahamowane. Mężczyźni łatwo się poddają i rezygnują z wyczerpujących diet, treningów oraz kosztownej suplementacji.
W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić wszystko to, co musisz wiedzieć na temat budowania masy mięśniowej. Stosując się do rad i zasad, które publikujemy poniżej, można zwiększyć efektywność i tempo przyrostu o nawet kilkadziesiąt procent.
Dieta na masę – odżywianie przy cyklu masowym
Z całą pewnością odżywianie stanowi najważniejszy element procesu budowania masy mięśniowej. Bez niezbędnych wartości odżywczych ten proces po prostu nie może mieć miejsca. Dlatego też, w pierwszej kolejności należy zadbać właśnie o dietę.
Dieta na masę powinna charakteryzować się dużą ilością posiłków (w porcjach odpowiadających porze dnia i generowanemu zapotrzebowaniu). Zwykle dietetycy sugerują konsumpcję od 5 do 7 posiłków w ciągu doby.
Niezwykle ważna jest systematyczność w podawaniu posiłków. Stałe pory i równe odstępy pomiędzy konsumpcją, pozwalają na ureguolowanie pracy układu trawiennego. Dzięki temu, jego wydajność i kondycja będzie znacznie lepsza.
W trakcie cyklu masowego należy jeść przede wszystkim produkty stanowiące źródła węglowodanów złożonych (6g na każdy kilogram masy), pełnowartościowego białka (2g na każdy kilogram masy) oraz zdrowe tłuszcze (0,5g na każdy kilogram masy).
Trening na masę – ćwiczenia przy cyklu masowym
Trening siłowy stanowi najefektywniejszy plan ćwiczeń. Należy mieć jednak na uwadze, że specjalny trening na masę, nieco różni się od harmonogramów na siłę, czy rzeźbę. Główne różnice pojawiają się w ilości powtórzeń, serii oraz w czasie przerw.
Poszczególne ćwiczenia należy wykonywać w trzech (dla małych grup mięśniowych) lub czterech (dla dużych grup mięśniowych) seriach. Ilość powtórzeń wynosi odpowiednio 6-8 (dla małych) i 9-12 (dla dużych grup). Z kolei przerwa pomiędzy poszczególnymi seriami powinna oscylować w granicach 90 sekund.
Podstawę treningu muszą stanowić ćwiczenia wielostawowe, takie jak:
– przysiady (trening nóg)
– martwy ciąg (trening grzbietu)
– wyciskanie (trening klatki piersiowej, mięśni ramion)
– uginanie, prostowanie (trening ramion)
Suplementacja na masę – odżywki przy cyklu masowym
Suplementy to czynnik wspomagający procesy budowania masy mięśniowej. Dobrze dobrana suplementacja może mieć ogromny wpływ na tempo wzrostu oraz jakość budowanej masy mięśniowej.
Producenci oferują całą gamę produktów “na masę”. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczamy:
– gainery (odżywki węglowodanowe)
– białko (koncentraty, izolaty)
– kreatynę (monohydrat, jabłczan)
– aminokwasy (rozgałęzione – BCAA)
– carbo (odżywka węglowodanowa, booster energetyczny)
– l-argininę
Należy pamiętać, że suplementacja powinna być realizowana zgodnie z generowanym zapotrzebowaniem i ewentualnymi niedoborami w diecie. Ciekawe informacje na temat suplementów znajdziesz na stronach:
Źródło: Artykuł sponsorowany