Obecnie ginekologia estetyczna służy pacjentkom niezadowolonym z wyglądu czy budowy sfer intymnych oraz tym, które cierpią z powodu dolegliwości pojawiających się w tych okolicach. Przychodzi ona również z pomocą tym kobietom, które zmagają się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu!
Czym jest nietrzymanie moczu i komu może się ono przydarzyć?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolne wyciekanie moczu podczas śmiechu, kaszlu, podnoszenia ciężarów czy aktywności fizycznej.
Mówiąc o tym problemie warto wyróżnić trzy stopnie ciężkości wysiłkowego nietrzymania moczu:
– I stopień – nietrzymanie moczu zdarza się jedynie podczas nadmiernego wysiłku fizycznego,
– II stopień – wyciek moczu ma miejsce w trakcie lekkich czynności fizycznych (siadanie, chodzenie),
– III stopień – popuszczanie moczu następuje również wtedy, gdy pacjentka pozostaje w pozycji leżącej.
Samo nietrzymanie moczu możemy podzielić na:
– wysiłkowe nietrzymanie moczu – spowodowane jest niewydolnością aparatu zamykającego cewkę moczową lub nadmierną ruchomością pęcherza moczowego,
– naglące nietrzymanie moczu – wynika z nadmiernej aktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego lub niewielkiej podatności ściany pęcherza na rozciąganie,
– mieszane nietrzymanie moczu – stanowi połączeniu obu wcześniej wymienionych rodzajów dolegliwości.
Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu mogą towarzyszyć takie objawy jak przymusowe parcie na mocz i częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach – tłumaczą ginekolodzy-specjaliści z Kliniki Ziemlewski. Objawy związane z tą przypadłością są najsilniejsze w ciągu dnia i mogą być szczególnie dokuczliwe u osób otyłych, palących papierosy, cierpiących na duszności czy przewlekłe zapalenie dróg moczowych. W każdym z tych przypadków, symptomy choroby ulegną znacznej intensyfikacji – ostrzegają lekarze z Kliniki Ziemlewski.
Problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy zazwyczaj młodych mam i kobiet w okresie menopauzy, może się jednak zdarzyć, iż pojawi się on u pacjentki, która nigdy nie rodziła.
Jak przebiega leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu?
Nim pacjentka poddana zostanie leczeniu konieczna jest diagnostyka, która pozwoli wskazać przyczyny choroby. Do metod diagnostycznych w nietrzymaniu moczu zalicza się: badanie ogólne moczu, posiew moczu, próbę kaszlową, badanie przez pochwę i na wziernikach czy uretrocystoskopię.
Przed przystąpieniem do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu należy również przeprowadzić badania neurologiczne, które pozwolą wykluczyć takie schorzenia endokrynologiczne jak cukrzyca czy moczówka prosta. U niektórych pacjentek zdiagnozowanie przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu możliwe jest dzięki rezonansowi magnetycznemu – mówią eksperci z Klinik Ziemlewski.
Najskuteczniejszą metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest laseroterapia. W Klinikach Ziemlewski do tego zabiegu używa się lasera Er-YAG firmy Fotona lub lasera Mona Lisa Touch™. Wiązka lasera działając na ścianki pochwy, powięź wewnątrzmiedniczną oraz na obszar ujścia cewki moczowej stymuluje włókna kolagenowe i obkurcza tkanki, co skutkuje przywróceniem cewce moczowej jej dawnej funkcjonalności.
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ginekologiczna oraz przeprowadzenie badań (m.in. cytologii) pozwalających ustalić czy pacjentka może poddać się laseroterapii. Jedynym przeciwwskazaniem są infekcje dróg moczowych i rodnych, nie mają one jednak bezwzględnego charakteru (zabieg może zostać przeprowadzony po wyleczeniu dolegliwości).
Zabieg trwa około 20-30 minut, jest w 100% bezpieczny i nie wymaga późniejszej hospitalizacji. Po jego zakończeniu wskazane jest jedynie powstrzymanie się od stosunków seksualnych przez miesiąc.
Chcesz, by Twój pęcherz funkcjonował prawidłowo? Masz dość poczucia dyskomfortu związanego z niekontrolowanym wyciekiem moczu? Zależy Ci na tym, by pozbyć się problemu w bezpieczny i skuteczny sposób? Wiesz, że chirurgiczne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu nie są dla Ciebie?
Umów się na zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu, oddaj się w ręce specjalistów zhttp://klinikiziemlewski.pl/lodz i ćwicz, rozmawiaj i śmiej się bez obaw!