Zrogowaciała skóra na stopach wygląda nieestetycznie, może również być źródłem bolesnych dolegliwości. Wysuszony, twardy naskórek ma skłonność do pęknięć i tworzenia się ran powodujących ból podczas chodzenia. Na szczęście, tym problemom można zapobiec.
Jak tworzą się zrogowacenia na podeszwach
Powstawanie twardej warstwy skóry na stopach, zwłaszcza w okolicach dużego palca i pięt, to efekt ucisku oraz podrażnień, a także noszenia zbyt ciepłego obuwia, albo skarpet z syntetycznych, „słabo oddychających” materiałów. Na stopach nie ma gruczołów łojowych, za to intensywnie pracują gruczoły potowe. Efektem jest pojawienie się zrogowaciałej warstwy naskórka, a często także odcisków i pęknięć.
Profesjonalna pomoc na kłopoty ze stopami
Istnieją specjalne preparaty pozwalające pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Zazwyczaj posiadają w składzie mocznik umożliwiający usunięcie martwej warstwy skóry. Dodatkowo kosmetyki na zrogowacenia stóp zawierają też składniki antybakteryjne oraz antygrzybicze. Jednym z takich preparatów jest krem gehwol med. Regeneruje i zmiękcza skórę, a także ją wygładza. Należy regularnie smarować nim stopy w okolicach pięt i dużego palca, bo tam problem występuje z reguły najintensywniej. Kosmetyki z tej serii pomagają również pozbyć się innych problemów związanych ze stopami, takich jak przesuszona skóra lub szorstkie oraz pękające pięty.
Mechaniczne usuwanie naskórka
Zrogowacenia na stopach można usunąć za pomocą pumeksów, tarek ręcznych, specjalnych gruboziarnistych peelingów lub elektrycznych urządzeń do ścierania twardej skóry. Skuteczność tej metody jest dyskusyjna. Wprawdzie pozwala szybko pozbyć się nadmiaru twardej skóry na stopach, ale problem szybko powraca i to ze zdwojoną siłą. Ponadto, jeśli już istnieją pęknięcia, ścieranie skóry może tylko je pogłębić. Jeśli ktoś chce szybko pozbyć się problemu metodami mechanicznymi, powinien zdecydować się na zabieg w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Nie należy przesadzać ze ścieraniem twardej skóry, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego.
Oddziaływanie nie tylko kremami
Stosowanie kremów i preparatów na zrogowaciały naskórek warto wesprzeć działaniem „od wewnątrz”, czyli zadbać o właściwe nawilżenie organizmu. Należy też pamiętać o noszeniu przewiewnych, luźnych butów oraz o właściwą pielęgnację stóp. Niezbędne jest ich regularne mycie, a także używanie kremów nawilżających oraz regenerujących. Warto również stosować kąpiele stóp w specjalnych solach, a przy zbytniej potliwości, zapobiegać temu używając respirantów. Odcisków trzeba pozbywać się za pomocą specjalnych preparatów, umożliwiających usunięcie rdzenia. Samo ścieranie wierzchniej warstwy nie wystarczy, bo pozostawienie rdzenia w skórze sprawia, że odcisk odrasta po pewnym czasie.
Artykuł został przygotowany przez specjalistów apteki internetowej apo-discounter.pl
Tagi: pielęgnacja stóp, stopy