Jednym z najbardziej popularnych modeli okularów noszonych latem, są okulary przeciwsłoneczne Ray Ban, model Aviator. Zyskały one renomę dzięki promującym je gwiazdom kina i muzyki, które bardzo chętnie nosiły ten model, zestawiając go z najróżniejszymi stylami ubioru. Produkt ten uzyskał więc miano kultowego. Nic dziwnego, że i u nas w Polsce jest tylu chętnych by nabyć słynne Aviatorki. Niestety, na naiwnych czeka masa podróbek, które kuszą niższą ceną, ale są niesprawdzonej jakości.
Cena – pierwsza bariera
Pierwszą barierą dla tych, którzy chcą kupić oryginalne okulary przeciwsłoneczne Ray Ban, powinna być cena. W zależności od rodzaju, Aviatory kosztują od 400 do nawet 1400 złotych (na cenę poszczególnych modeli wpływa kolor, materiał, specjalne limitowane edycje, itp.). Od razy można zyskać pewność, że sklep czy sprzedawca, który zachęca do promocyjnego zakupu za sto czy dwieście złotych, nie ma oryginalnych produktów. Lepiej więc darować sobie takie zakupy, by później nie być rozczarowanym. Podróbki to nie tylko niższa cena, ale przede wszystkim – niższa jakość, która w przypadku okularów przeciwsłonecznych wpływa również na bezpieczeństwo ich użytkowania, oraz poziom zabezpieczenia przed promieniowaniem UV. Pozbawione tej ochrony soczewki nie tyle nie chronią, co wręcz narażają na większe uszkodzenia oczu.
Opakowanie i zawartość pudełka
Kolejnym punktem, który jeszcze bez wzięcia okularów do ręki potrafi podpowiedzieć, czy kupiliśmy oryginalne okulary przeciwsłoneczne Ray Ban, jest opakowanie. Powinno być ono kartonowym, szaro – srebrnym pudełkiem, na którym znajduje się biało – czerwone logo. Ważna jest również nazwa modelu – czy jest ona dokładnie taka, jak deklaruje producent? W pudełku z kolei powinny znajdować się ulotki, naklejki, ściereczki do okularów i przede wszystkim etui na nie. Jeśli czegoś w środku brakuje, to już jest powód, by zwrócić takie okulary albo w ogóle ich nie kupować.
Logotypy i grawery
Na lewym zauszniku oryginalnych okularów znajduje się od środka nazwa modelu i jego rozmiar. Jeśli czcionka wygląda jakoś inaczej, napis jest nierówny, lub czegoś brakuje w treści, to już poważny sygnał świadczący o braku oryginalności. Na lewym szkle z kolei znajduje się grawer z literami RB. Jest on dość delikatny ale wyraźnie wyczuwalny pod palcem. Na podróbkach często go brakuje, albo jest dużo mniej delikatny bądź nieprawidłowej wielkości. Również na łącznikach na środku okularów powinna znajdować się nazwa marki i rozmiar okularów z kwadratem.
Tagi: okulary przeciwsłoneczne, Ray Ban