Nie jest tajemnicą, że czytanie książek – zarówno samodzielne, jak i z rodzicem rozbudza wyobraźnię dziecka i ma znaczący wpływ na jego rozwój. Wobec tego wielu dorosłych staje przed wyzwaniem skompletowania domowej biblioteczki dla swojej pociechy. Odnalezienie właściwych pozycji może jednak przysparzać wiele kłopotów. Jak wybrać najlepszą książkę dla dziecka?
Gdzie kupować książki dla dzieci?
Nie ma wątpliwości co do tego, że książki powinny towarzyszyć dzieciom od ich najmłodszych lat. Wspólne czytanie wraz z rodzicem ma ogromny wpływ na rozwój oraz budowanie więzi. Co więcej, dzięki czytaniu wzrasta zasób słownictwa dziecka, a każda lektura budzi w nim ciekawość względem otaczającego świata.
Wybór książek dla najmłodszych jest obecnie ogromny. Upatrzony tytuł można odnaleźć w księgarniach stacjonarnych i online oraz w skupie książek, takim jak na przykład https://skupszop.pl/wydawnictwo/olesiejuk. Ta druga opcja w szczególności sprawdza się w przypadku tytułów dla dzieci.
Skup książek umożliwia bowiem zakup używanych pozycji w atrakcyjnych cenach. Wszystko odbywa się za pośrednictwem strony internetowej, gdzie rodzic może wybierać pośród książek edukacyjnych, bajek, wierszy czy pozycji obrazkowych.
Później, gdy dziecko będzie już za duże, aby czytać daną pozycję, książkę można ponownie sprzedać. Pozwala to na spore oszczędności i jednoczesne skompletowanie bogatej, stale urozmaicanej biblioteczki dla najmłodszych.
Jaka powinna być książka dla dziecka?
Książka dla dziecka przede wszystkim powinna być dostosowana do jego wieku. W przypadku najmłodszych pociech, które nie potrafią jeszcze czytać, najlepiej sprawdzą się pozycje obrazkowe. Świetnym rozwiązaniem są książeczki kontrastowe, które stymulują narząd wzroku i wspierają naukę rozróżniania kolorów.
Odpowiednią pozycją dla najmłodszych dzieci są także książeczki sensoryczne. Tytuły wzbogacone o różne tekstury i tkaniny na kolejnych stronach wspierają rozwój zdolności manualnych i wzrokowych, budzą u dziecka ciekawość, a jednocześnie je bawią. Z kolei dla dziecka, które uczy się już wypowiadać pierwsze słowa, sprawdzą się książki wspierające rozwój mowy.
Co więcej, nawet w przypadku najmłodszych dzieci sprawdzą się grube księgi, na przykład zawierające zbiory bajek. Oczywiście w takim przypadku to rodzic czyta dziecku wybrany tytuł, na przykład przed snem.
Szczególnie problematyczny może okazać się wybór książki dla starszych dzieci. Wówczas należy zwracać uwagę nie tylko na wiek pociechy, ale i jej zainteresowania. Przed zakupem książki warto zastanowić się, o czym ostatnio opowiadało dziecko.
Dobrze również, jeśli książka dla najmłodszych nie będzie zbyt gruba. Kilkaset stron opowiadania w przypadku ucznia szkoły podstawowej może okazać się przytłaczające i zniechęcić go do dalszego czytania.
Co więcej, przed zakupem wybranego tytułu warto sprawdzić opinie na jego temat w sieci. Jeśli istnieje taka możliwość najlepiej po prostu przejrzeć książkę i przeczytać parę stron, zanim tytuł powędruje w ręce dziecka.
Źródło: Artykuł sponsorowany