Przez wielu nazywana jest eliksirem młodości lub życiodajną witaminą. Mocne mięśnie, młody wygląd, długie życie… to „lista życzeń” niejednego z nas. Niezawodnym sprzymierzeńcem w osiągnięciu tego jest witamina E. To istny „anioł stróż” naszego zdrowia. Niestety, człowiek współczesny żyje w pośpiechu, stresie, który próbuje zwalczyć poprzez nałogi. Te czynniki, w połączeniu z niewłaściwą dietą stwarzają poważne ryzyko wystąpienia niedoboru witamin, w tym witaminy E.
W poniższym artykule opisana zostanie specyfika witaminy E, począwszy od wyjaśnienia jej struktury chemicznej. Zostaną podane informacje o źródłach jej pochodzenia, w tym naturalnych, oraz ich rodzajach. Nie zabraknie również opisu konkretnego jej wpływu na nasz organizm. Wachlarz korzyści, jakie odniesiemy z jej regularnej suplementacji jest bowiem naprawdę szeroki. Warto zapoznać się z tym, zwłaszcza współcześnie, kiedy to żyjąc w pośpiechu, stresie, źle się odżywiając, zapominamy o naszym najcenniejszym skarbie. Jest nim zdrowie. Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z witaminą E?
Charakterystyka witaminy E
Na samym początku warto zapoznać się z charakterystyką witaminy E. Jest to stosunkowo „młoda” witamina, której odkrycie przed niespełna stoma latami zawdzięczamy dwójce uczonych. W roku 1927, na uniwersytecie w Berkeley w Kalifornii, doktor Herbert Evans razem z asystentką Katharine Bishop dokonali brzemiennego w skutkach odkrycia. Mianowicie badając płodność szczurów, stwierdzili oni, że związkiem którego brak uniemożliwiał rozmnażanie gryzoni była oznaczona później literą E witamina.
Z chemicznego punktu widzenia charakteryzuje się budową cząsteczkową, a w jej skład wchodzą dwie główne grupy związków: tokoferole i tokotrienole. Tokoferole oraz tokotrienole zawierają cztery analogi, opisane symbolami α , β, γ oraz δ. Geneza nazwy „tokoferol” idealnie odzwierciedla korzystne, szczególnie dla płodności, właściwości odkrytego związku. Składa się on z dwóch członów: tocos, czyli urodzić i pherein, co znaczy nieść. Z punktu widzenia właściwości zdrowotnych dla organizmu człowieka kluczowy jest tokoferol–alfa.
Witamina E posiada strukturę pierścieniową oraz łańcuchową. Budowę pierścieniową tworzą związki nazywane chromanolami. Budowa łańcuchowa natomiast utworzona jest przez 16 cząsteczek węgla. Jest to antyoksydant, czyli związek zapobiegający procesom utleniania względem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ulega łatwemu rozpuszczeniu w tłuszczach. wykazuje wysoką aktywność biologiczną w obrębie komórek organizmu.
Właściwości witaminy E
Lista korzyści ze stosowania witaminy E jest długa. Jako silny antyoksydant, stanowi związek niszczący wolne rodniki. Powstaniu tych niezwykle szkodliwych cząsteczek sprzyjają m.in. stres, niewłaściwa dieta, uzależnienia, czyli niehigieniczny tryb życia. Są to niebezpieczne związki, które zaburzając naturalne procesy odnowy tkanek, przyspieszają procesy starzenia organizmu. Wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju m.in. chorób nowotworowych i choroby Alzheimera i uszkadzają DNA. Ich eliminacja może zahamować a niekiedy odwrócić te patologiczne procesy.
Nie będzie więc błędem określenie witaminy E jako „witaminy życia”. Wykazuje ożywcze działanie, poprzez prawidłowego odżywienia tkanek. Cechuje ją ochronny wpływ względem układu sercowo-naczyniowego, gdyż obniża poziom frakcji LDL, tzw. „złego” cholesterolu, oraz zapobiegając zlepianiu się krwinek czerwonych przeciwdziała powstawaniu zakrzepów. Przyspiesza gojenie się ran. Sprzyja pracy układu mięśniowego, ograniczając zarazem odkładanie tkanki tłuszczowej. Ma to istotny wpływ w zapobieganiu chorobom metabolicznym, takim jak cukrzyca. Kolejnym, wartym uwagi faktem jest jej korzystny wpływ na płodność- zarówno kobiet jak i mężczyzn. W przypadku kobiet, wpływ „witaminy życia” obejmuje również okres ciąży, wspomagając jej utrzymanie.