Ludzki organizm to skomplikowana maszyna, w której wszystko musi prawidłowo pracować, a żeby tak było maszyna musi mieć odpowiedniej jakości paliwo, czyli pożywienie. To co jemy i pijemy daje energię, regeneruje i wpływa na wyniki sportowe, w tym także na wydolność. Jeśli codzienne menu będzie monotematyczne, pozbawione witamin, minerałów, węglowodanów, czy białka odpowiedniej jakości to odbije się to nie tylko na ogólnej kondycji, ale też na wydolności i zdrowiu. Jednym z produktów, które pomogą nam utrzymać równowagę i pomóc zwiększyć wydolność podczas intensywnych ćwiczeń jest zielona kawa lub ekstrakt z niej.
Popularność zielonej kawy rośnie. Przypisywane są jej liczne właściwości prozdrowotne takie jak utrata masy ciała, obniżenie ciśnienia krwi czy kontrola poziomu cukru we krwi. Zielona kawa to nic innego jak niepalone ziarna kawy. Ziarna kawy spośród licznych substancji zawierają w swoim składzie duże ilości kofeiny i kwasu chlorogenowego. Podczas procesu palenia kawy, zawartość tego kwasu ulega zmniejszeniu, a to właśnie jego obecność odpowiedzialna jest za korzystne dla zdrowia właściwości zielonej kawy. Różnica między palonymi ziarnami a zielonymi polega również na zawartości kofeiny. Napar z zielonych ziaren kawy będzie zawierał nieco mniej kofeiny niż kawa palona.
Ziarna zielonej kawy są źródłem antyoksydantów, które redukują szkodliwie działanie wolnych rodników. Według badań, zawarty w zielonej kawie kwas chlorogenowy może być pomocny w prewencji niektórych rodzajów nowotworów. Jakie jeszcze działanie ma kwas chlorogenowy?
Niektóre badania wskazują, że kwas chlorogenowy zmniejsza absorpcję węglowodanów z przewodu pokarmowego. Działanie to wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz eliminację skoków insuliny. Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi może pomóc w ograniczeniu nadmiernych ilości jedzenia poprzez zmniejszenie napadów głodu. Zielona kawa jest również pomocna w walce ze zbędnymi kilogramami dzięki jej działaniu na metabolizm. W badaniach wykazano, że ekstrakt z ziaren zielonej kawy zmniejsza kumulację tłuszczu w ciele poprzez zmniejszenie jego absorbcji oraz zwiększenie metabolizmu tłuszczu. Badania1 z 2012 przeprowadzone na 16 osobach z nadwagą, które stosowały suplementy na bazie zielonych ziaren kawy przez 12 tygodni wykazały, że w tym czasie badani stracili średnio 10,5% całkowitej masy ciała i 16% tłuszczu. Co istotne osoby badane nie zmieniały dotychczasowych nawyków żywieniowych.
Wykazano również, że ziarna zielonej kawy mogą wpływać korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Zastosowanie ma tu ponownie kwas chlorogenowy. Pośrednio poprawia on cyrkulację krwi oraz wpływa na poprawę ciśnienia krwi.
Zielona kawa dla sportowców?
Kawa wykorzystywana jest przez sportowców głównie ze względu na zawartość kofeiny. Kofeina jest stymulantem i wpływa na poprawę wydolności i zmniejszenie zmęczenia.
Zielona kawa zawiera także spore ilości antyoksydantów, które są niezbędne u osób aktywnych, gdyż jak wiadomo reaktywne formy tlenu powstają nie tylko poprzez zanieczyszczenie środowiska, złą dietę, ale przede wszystkim na skutek treningu, przez co pogarsza się stan mięśni, nasila katabolizm, a tym samym pogarszają się wydolność i wyniki sportowe. Zielona kawa lub ekstrakt z niej łączy w sobie kilka istotnych elementów i na pewno wpłynie pozytywnie na osoby aktywne fizycznie, nie tylko ze względu na pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanami, redukcję tkanki tłuszczowej, czy pobudzenie, ale także walkę ze stresem oksydacyjnym.
Chociaż w sprzedaży są dostępne liczne preparaty na bazie zielonej kawy, zachęcamy do wypróbowania jej w naturalnej formie. Zieloną kawę parzymy w całości zalewając gorącą wodą. Można też ziarna zmielić w ręcznym młynku, takie lekko rozdrobnione użyć do sporządzenia napoju. Smak zielonej kawy różni się znacznie od tradycyjnej, palonej kawy. Napar z zielonej kawy można osłodzić delikatnie miodem lub syropem z agawy.
Należy pamiętać, że zielona kawa nie jest magicznym sposobem na schudnięcie, ale dzięki zawartym w niej składnikom może być pomocna w tym procesie. Ponadto, jak wspomniano wyżej wykazuje też inne prozdrowotne działania.
1 Źródło: Vinson JA, Burnham BR, Nagendran MV, Journal of Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity, 2012
Materiał ekspercki przygotowany przez Justynę Mizerę
Tagi: odchudzanie, zielona kawa