Woda to życie, stanowi ona około sześćdziesięciu procent masy dorosłego człowieka. Jest głównym składnikiem mięśni i krwi. Bez udziału wody nie były by możliwe jakiekolwiek procesy przemiany materii. O tym jak jest ważna niech świadczy fakt, że bez pożywienia człowiek jest wstanie przeżyć nawet kilka tygodni, natomiast bez wody najwyżej kilka dni.
Cały czas tracimy wodę
Cały czas tracimy wodę z organizmu. Najwięcej podczas intensywnego wysiłku, najmniej natomiast podczas snu. Osoba wykonująca ciężką fizyczną pracę jest w stanie podczas jednej godziny stracić litr. Z tego powodu bardzo ważne jest by na bieżąco pić wodę. Przeciętny mężczyzna w ciągu doby powinien wypić około dwa i pół litra wody, natomiast kobieta dwa litry. Zasada jest bardzo prosta, pij zawsze gdy poczujesz pragnienie.
Każdy powinien dbać o to, by się nie odwodnić, jednak niektóre osoby powinny być na to szczególnie uczulone. Bardziej narażone są między innymi: kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, osoby zażywające preparaty moczopędne oraz osoby otyłe. Jednak odwodnienie najbardziej jest groźne w przypadku noworodków i małych dzieci (do czwartego roku życia).
Dzieci i młodzież szkolna
Dzieci jak żadna inna grupa ludzi są narażone na szybką utratę płynów.Wynika to z kilku przyczyn, najważniejsze to: intensywny proces przemiany materii, mniejsze zapasy płynów oraz niesamodzielność. Wymioty, biegunka oraz wysoka temperatura ciała stanowią ogromne zagrożenie dla małych dzieci.
W przypadku starszych dzieci spożywanie zbyt małej ilości płynów może skutkować bólami głowy oraz problemami z nauką. Problem ten wynika między innymi z tego, że nastolatkowie zamiast czystej wody piją głównie gazowane słodkie napoje. Ten rodzaj płynów w znacznie mniejszym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wodę.
Osoby starsze
Osoby w podeszłym wieku bardzo często zapominają o regularnym piciu wody lub innych płynów. Wynika to z tego, że najczęściej odczuwają one mniejsze pragnienie, choć zapotrzebowanie na wodę pozostaje takie samo. Statystyczny senior wypija jedynie pół litra wody na dobę, choć powinien wypić trzy razy więcej. Odwodnienie u osób starszych prowadzi do zwiększenia gęstości krwi, a tym samym znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób jak: zator płucny, udar mózgu, zawał serca. Jest ono również bardzo często przyczyną zaburzeń świadomości.
Osoby aktywne fizycznie
Kolejną grupą osób narażonych na szybką utratę znacznej ilości wody są sportowcy. Każdy profesjonalny sportowiec wie jak ważne jest właściwe uzupełnianie płynów podczas wysiłku fizycznego. Bez tego nie jest możliwe osiągnięcie odpowiednich wyników. Co więcej niedobór płynów może być przyczyną bardzo groźnych kontuzji.
Bardzo często do odwodnienia dochodzi u osób odchudzających się. Ma na to wpływ intensywny trening, ale również zażywanie w sposób nieodpowiedni środków moczopędnych. Chęć pozbycia się w krótkim czasie zbyt dużej ilości kilogramów może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby tego uniknąć przed rozpoczęciem odchudzania warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże opracować odpowiednio plan. Pomocni w opracowaniu planu diety mogą być lekarze przychodni Multimed.
Tagi: nawadnianie organizmu, odchudzanie, woda, zdrowie