Zwalczanie nadwagi konopiami. Konopie mają wszechstronne zastosowanie i coraz powszechniej są wykorzystywane do celów medycznych. Nic więc dziwnego, że pochodne konopi znajdują zastosowanie w zwalczaniu zbędnych kilogramów. Włączenie produktów konopnych do zbilansowanej diety uzupełnionej aktywnością fizyczną przynosi znakomite efekty.
PODSTAWY DIETY KONOPNEJ – KWASY TŁUSZCZOWE, BIAŁKA I BŁONNIK
Wartości odżywcze tej niepozornej rośliny budzą podziw. Nasiona konopi składają się w 28-35% ze zdrowych kwasów tłuszczowych, w 20-25% z białka, zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, a także charakteryzują się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Dzięki swoim właściwościom konopie od tysięcy lat stanowią jedno z podstawowych źródeł pożywienia.
WŁAŚCIWOŚCI ODCHUDZAJĄCE TŁUSZCZY – CZY ZAWSZE?
W ciągu ostatnich kliku lat dużym zainteresowaniem cieszą się diety ketogeniczne, których założeniem jest, że spożywany tłuszcz pomaga nam tracić na wadze. Wysoka zawartość tłuszczu, przy jednoczesnej znacznej redukcji spożywanych węglowodanów, to doskonała metoda walki z nadliczbowymi kilogramami. Prawda jest jednak nieco bardziej złożona. Badania pokazują, że nie każdy rodzaj tłuszczu sprzyja odchudzaniu, nawet przy zachowaniu restrykcyjnych proporcji diety ketogenicznej. Okazuje się bowiem, że tłuszcze trans, które możemy znaleźć m.in. w margarynie, stanowią źródło problemu otyłości brzusznej – dolegliwości będącej jedną z przyczyn większości chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca. Dlatego tak ważne jest zaopatrywanie organizmu w zdrowe kwasy tłuszczowe z grup omega-3 i omega-6. Podaż wartościowych kwasów tłuszczowych w konopiach jest na tyle wysoka, a przy tym charakteryzuje się na tyle optymalnym poziomem, że z powodzeniem może zaspokajać potrzeby naszego organizmu.
W JAKI SPOSÓB OLEJ KONOPNY PODKRĘCA NASZ METABOLIZM?
Zdolność ludzkiego organizmu do utraty wagi jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest elastyczność ścian komórkowych – im bardziej elastyczne, tym efektywniejszy staje się proces spalania tkanki tłuszczowej. Elastyczne ściany komórkowe mają większą zdolność transportowania składników odżywczych, w tym, istotnej dla procesów metabolicznych, glukozy i witamin. Spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów trans powoduje usztywnienie ścian komórkowych, a co za tym idzie – obniża wydajność absorpcyjną komórek. Spożywanie bogatego w kwasy omega-3 i omega-6 oleju konopnego bezpośrednio wspiera proces utraty wagi, ale także pozwala zapanować nad gospodarką hormonalną, co pośrednio również przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.
KOLOR, SMAK I ZAPACH MAJĄ ZNACZENIE
Przy wyborze odpowiedniego oleju konopnego powinniśmy kierować się sposobem tłoczenia. Najwyższą jakością charakteryzują się oleje tłoczone na zimno. Można je łatwo rozpoznać po kolorze i zapachu. Organiczny, tłoczony na zimno olej konopny będzie się odznaczał zielonkawożółtą barwą oraz zapachem, który można opisać jako lekko orzechowy lub ziołowy. W odróżnieniu od wysokiej jakości oleju konopnego, oleje tłoczone na gorąco są ciemnozielone i gorzkawe w smaku. Należy pamiętać, że oleje tłoczone na gorąco również mogą być opisywane jako tłoczone na zimno. Jest to związane z techniką, która polega na schłodzeniu oleju po wytłoczeniu. Warto więc bacznie zwracać uwagę na opisane wyżej cechy charakterystyczne. Oleju konopnego nie powinno się używać do smażenia, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury kwasy tłuszczowe ulegają rozkładowi. Z powodzeniem można go jednak używać do sosów, marynat i dressingów. Nadaje się również do gotowania na parze i duszenia.
SYCĄCE BIAŁKO
Wbrew powszechnemu przekonaniu, wielkość posiłku nie decyduje o tym, czy jesteśmy syci – zgodnie z zasadą „nie liczy się ilość, a jakość”. W przypadku bilansowania diety powinniśmy brać pod uwagę zawartość poszczególnych składników pokarmowych w naszej diecie. Składnikiem, który ma decydujący wpływ na to, jak szybko po posiłku zaczynamy odczuwać głód, jest białko.
Olej konopny charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka, bo ok. 40-52% oraz błonnika, a przy tym zawiera śladowe ilości węglowodanów. Oprócz tego olej jest bogatym źródłem aminokwasów. Wyżej wymienione czynniki wpływają na wysoki poziom przyswajalności składników odżywczych, łatwy proces metabolizowania, a w związku z tym, że olej jest lekkostrawny, nie powoduje wzdęć. Włączenie oleju konopnego do naszej diety może efektywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i sprawić, że będziemy mieć większą kontrolę nad masą ciała.
Obecność wysokiej jakości białek w oleju konopnym sprawia, że nasz organizm zyskuje zwiększoną zdolność do produkcji aminokwasów endogennych. Przyjmowanie wysokiej jakości białek ma jeszcze tę zaletę, że w swojej budowie przypominają one te białka, które są produkowane przez organizm ludzki. Im bardziej przyjmowane białka przypominają białka ciała ludzkiego, tym bardziej zmniejsza się prawdopodobieństwo produkcji zbędnych produktów przemiany materii nadwyrężających wątrobę i nerki.
EDESTYNA, ARGININA I METIONINA – POTĘŻNE TRIO
Białko konopne wykazuje się dużym podobieństwem do frakcji białek osocza krwi – globuliny, jest też bogate w białko magazynujące, tzw. edestynę, która z kolei odznacza się wysokim poziomem L-argininy i L-metioniny
POBUDZAJĄCA L-ARGININA
Białko konopne stanowi zdecydowanie bogatsze źródło L-argininy niż inne białka pochodzenia roślinnego, czy nawet białko serwatkowe. Obecność L-argininy jest konieczna do utrzymania prawidłowych funkcji życiowych – jest to aminokwas będący stymulantem uwalniającym do organizmu człowieka z przysadki mózgowej somatropinę – hormon wzrostu, który odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Ponadto obecność L-argininy zwiększa stężenie glukozy we krwi, w następstwie czego przeciwdziała stanom cukrzycowym, regulując poziom insuliny. L-arginina w reakcji z tlenem tworzy także substancję zwaną tlenkiem azotu (NO), która normuje poziom ciśnienia tętniczego i odpowiada za prawidłowe ukrwienie naczyń krwionośnych. Obecność L-argininy w diecie zwiększa potencjał organizmu do wytwarzania masy mięśniowej, a przy tym spowalnia proces utleniania się białek.
Mimo że L-arginina jest nam tak niezbędna, zdolność do jej samodzielnego wytwarzania przez organizm ludzki jest bardzo ograniczona i maleje wraz z wiekiem. Dlatego istotnym elementem zbilansowanej diety jest prawidłowa suplementacja. Organizm sam jest w stanie wytworzyć znikome ilości tego aminokwasu, a potencjał wytwórczy jest tym mniejszy, im więcej negatywnych czynników zewnętrznych ma na nas wpływ. Jednym z takich czynników – nieuniknionym – jest proces starzenia, do innych należą: stres, zmęczenie fizyczne i zmęczenie psychiczne.
DETOKSYKUJĄCA METIONINA
Metionina to aminokwas zasługujący na szczególną uwagę ze względu na jej zdolność wiązania i wydalania z organizmu metali ciężkich. Wspomaga też wchłanianie cynku i selenu, a także wspiera produkcję innych białek.
WĘGLOWODANY – OSTROŻNIE Z NIMI
Węglowodany, które obecnie uważane są za wroga numer jeden szczupłej sylwetki, są też paliwem naszego organizmu. To one sprawiają, że mamy siłę rano wstać z łóżka i efektywnie pracować przez cały dzień, ale ich rola nie kończy się tym. Węglowodany dają organizmowi ludzkiemu energię do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, takich jak chociażby oddychanie. Z drugiej strony, jak ze wszystkim, tak i ze spożyciem węglowodanów należy zachować umiar. Ich spalanie jest uzależnione od możliwości naszego ciała, w szczególności z termogenezą, czyli zdolnością wytwarzania ciepła (energii). Jeśli nasz organizm działa wydajnie w tym zakresie, nie mamy się czym przejmować, ale w przypadku mało efektywnej termogenezy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ilość spożywanych węglowodanów. Tutaj pojawia się olej konopny, który wyróżnia się niezwykle niską zawartością cukrów – są to zaledwie 4 g na 100 g białka.
BŁONNIK – WRÓG ZACHCIANEK
Błonnik jest skutecznym „zapychaczem” i metodą na poradzenie sobie z napadami głodu. Organizm ludzki trawi błonnik w niewielkim stopniu, jest on nam jednak niezbędny do utrzymania wydajnego i prawidłowego trawienia. Popijany wodą błonnik pęcznieje w żołądku, dając nam uczucie sytości. Zawarta w błonniku celuloza ma zdolność wiązania i wydalania toksyn z organizmu, ma też właściwości spulchniające, bezpośrednio pływając na jakość i częstotliwość wypróżnień. Celuloza i lignina wpływają też na regulację poziomu glukozy, pozytywnie wpływając na poziom łaknienia.
KOKTAJL UNIWERSALNY – WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJE NASZ ORGANIZM
Skuteczna utrata wagi jest nierozerwalnie związana z prawidłowo działającym metabolizmem. Możemy go „podkręcić” zaopatrując nasz organizm w niezbędne składniki odżywcze. Olej konopny jest bombą witaminową i źródłem składników wspierających procesy trawienne. Produkty pochodzenia konopnego dostarczają organizmowi szeroki wachlarz minerałów, wśród których można znaleźć witaminy z grupy B, witaminę E, żelazo, magnez, potas, cynk, a także zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Ta mieszanka wzmacnia odporność, uwalnia organizm od wolnych rodników i wspomaga procesy metaboliczne.
Dzięki olejowi konopnemu wspierającemu proces trawienia, odciążamy nasze organy wewnętrzne – wątrobę i trzustkę. Zawarty w oleju błonnik przyczynia się do utrzymania uczucia sytości, a dzięki regulacji poziomu glukozy we krwi, redukuje poziom łaknienia. W dobie wszechobecnego hedonizmu, również kultura jedzenia uległa znacznym zmianom w stosunku to sposobu odżywania, jaki uskuteczniały poprzednie pokolenia. Niegdyś podstawą diety były owoce, warzywa i produkty zbożowe. Jedliśmy, żeby zaspokoić głód. Obecnie schlebiamy przede wszystkim potrzebom naszych kubków smakowych – poszukujemy nowych smaków i delektujemy się posiłkami, które spożywamy. W konsekwencji często sięgamy po produkty wysoko przetworzone, zawierające niewiele wysokiej jakości składników odżywczych. Do naszych lodówek coraz częściej trafiają pełne konserwantów słodycze i słone przekąski. Alternatywą dla „powrotu do korzeni” i całkowitego powrotu do zdrowego odżywania jest stopniowe wprowadzanie dobrych nawyków żywieniowych. Dobrym początkiem jest zastąpienie jednego z posiłków koktajlem z wysoką zawartością białka konopnego. Możemy też częściowo zastąpić tradycyjną mąkę używaną do wypieku ciast i pieczywa, mąką konopną – w proporcji 30%.
Poza tym, nie możemy zapominać o prowadzeniu aktywnego stylu życia. Regularne ćwiczenia wpływają na zwiększenie masy mięśniowej, która z kolei generuje większe zapotrzebowanie na liczbę spożywanych kalorii. U ludzi aktywnie uprawiających sport odnotowuje się znacznie wydajniejszą gospodarkę hormonalną i regulację poziomu glukozy we krwi. Wszystko to wpływa na efektywność utraty wagi.
Spożywanie produktów pochodzenia konopnego niesie ze sobą wiele korzyści. Utrata zbędnych kilogramów jest tylko jedną z zalet. Efektywny metabolizm przekłada się na lepszy sen, brak problemów z układem krążenia, zdrowsze życie, zwiększenie poziomu energii. Lista pozytywów wynikających ze spożywania produktów konopnych zdaje się nie mieć końca. Biorąc pod uwagę, jak niewielkim kosztem możemy zaserwować sobie lepszą jakość życia, powinniśmy włączyć olej konopny i inne produkty pochodzenia konopnego do naszej codziennej diety.
Źródło: Artykuł partnerski