Kobiety wybierając się na siłownię bądź też ćwicząc na świeżym powietrzu zwracają uwagę na kilka aspektów. Ma być oczywiście wygodnie, ale nierzadko również modnie. W sportowej torbie i treningowej stylizacji goszczą więc sportowe, modne buty. Do tego wygodny, elastyczny, również modny strój. Nierzadko jednak zapominamy o tym, że stanik stanowi tę część sportowej garderoby, która ma nie tylko fajnie wyglądać. Przede wszystkim bowiem, jest to kwestia naszego zdrowia. Kondycji i jędrności biustu, jednocześnie wygody podczas ćwiczeń.
Funkcje stanika sportowego
Stanik sportowy przede wszystkim ma podtrzymywać biust i utrzymywać go na miejscu. Dlatego wymaga specjalnej konstrukcji. Biustonosz sportowy amortyzuje drgania oraz ogranicza ruchy biustu o 74%. Zwykły stanik gwarantuje ten sam efekt na poziomie jedynie 38%. Piersi w trakcie wysiłku fizycznego poruszają się z różną częstotliwością oraz odmienną intensywnością. Wpływa na to rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej, jej intensywność, ale i wielkość biustu. Na przykład w trakcie biegu, biust unosi się średnio o 9 cm podczas każdego kroku. Piersi niestety nie posiadają mięśni, które chroniłyby je przed takim działaniem. Każdy zaś intensywny ruch, przede wszystkim w kierunku góra-dół powoduje, że biust traci swoją jędrność, elastyczność, bowiem utrzymują go jedynie więzadła Coopera, czyli pasma tkanki łącznej. W połączeniu ze zwykłym stanikiem, łatwo doprowadzić swój biust nawet do deformacji.
Podstawowe funkcje, jakie ma za zadanie spełniać stanik sportowy to:
- podtrzymuje biust,
- ogranicza drgania,
- amortyzuje,
- zapobiega otarciom i poparzeniom skóry podczas pocenia się,
- absorbuje wilgoć,
- umożliwia dopływ chłodnego powietrza,
- nadaje piersiom właściwy kształt,
- modeluje biust.
Typy staników sportowych
Panie mają do wyboru kilka staników sportowych. W zależności od potrzeb, ale i rozmiarów swojego biustu oraz rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Są to:
- compression bra – stworzony z myślą o kobietach posiadających biust w rozmiarze miseczki A lub B. Przyciska piersi razem do klatki piersiowej, minimalizując niepożądane ruchy;
- encapsulated compression bra – każda pierś przyciskana jest osobno, stąd gwarantuje nieco większą stabilność niż uprzednio wymieniony typ. Idealny dla kobiet o większym biuście oraz tych, które liczą na maksymalną stabilność ze względu na zdecydowanie większą intensywność treningów;
- adjustable encapsulated compression bra – każda pierś przyciskana jest osobna, ale największa stabilność spośród dostępnych typów staników sportowych. Ponadto posiada regulowaną taśmę pod biustem, dzięki czemu sprawdza się u kobiet z obfitym biustem oraz tych, które są bardzo aktywne fizycznie.
Rozmiar ma znaczenie
Liczy się nie tylko typ stanika sportowego, ale również jego rozmiar. Stanik sportowy ma trzymać dobrze i musi zapewniać stabilność, ale nie może odbierać komfortu podczas ćwiczeń. Ramiączka nie powinny wrzynać się w ramiona, podobnie, jak i taśma pod biustem. Całość musi być dopasowana, ale nie może uciskać.
Dobry rozmiar, to mówiąc najprościej – nie za mały, nie za duży. Zbyt duży bowiem nie zapewni odpowiedniego podtrzymania, zbyt mały spowoduje deformacje i dyskomfort.
Skutki zdrowotne
Niestosowanie biustonosza sportowego bądź zły jego dobór skutkuje problemami zdrowotnymi, a mianowicie:
- bóle głowy,
- bóle pleców,
- bóle kręgosłupa,
- nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa skutkujące większymi wstrząsami, w efekcie końcowym może dojść nawet do wypadnięcia dysku,
- deformacja biustu.
Tagi: Staniki sportowe