Pierwsze receptury na kosmetyki koloryzujące do włosów pochodzą jeszcze z czasów starożytnego Rzymu. Wówczas farby wykorzystywały kryształki siarczku ołowiu. Prawdziwą rewolucją w koloryzacji było odkrycie Eugène Schuellera dokonane w 1907 roku.
Naturalny kolor włosów
Włosy są naszą wizytówką. Zwracają na nie uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Pozbawione blasku, intensywnego koloru lub siwe włosy dodają lat naszemu wyglądowi i często sprawiają, że czujemy się mniej atrakcyjni. Drogerie internetowe obfitują w różnego rodzaju farby do włosów. Kosmetyki te sprawiają, że w łatwy sposób, postępując zgodnie z instrukcją, możemy uzyskać dowolny kolor włosów. Naturalny kolor włosów zależy od wielu czynników, takich jak: klimat, rasa, uwarunkowanie genetyczne oraz zawartość melaniny (barwnika włosa). W naturalnej skali kolorów włosów występują odcienie blond (bardzo jasny, jasny i ciemny), rudy, brąz (jasny i ciemny), czarny oraz siwy.
Farbowanie włosów dawniej
Już w starożytności zdawano sobie sprawę z tego jak dużą rolę odgrywa kolor włosów. Pierwsze próby barwienia włosów dla rozjaśnienia koloru wykorzystywały sok z cytryny, zaś w celu ich przyciemnienia stosowano hennę. Najstarsza receptura na kosmetyk, który miałby pokryć siwe włosy pochodziła z czasów starożytnego Rzymu. Wykorzystywano w niej kryształki siarczku ołowiu. W średniowieczu Gallowie farbowali włosy substancją wykonaną z popiołu drzewa bukowego. Weneckie kobiety renesansu utleniały włosy na kolor blond za pomocą słońca i wody morskiej. Nasączone słoną wodą włosy, rozczesywano i wyciągano na specjalnych rondach. Następnie kobiety godzinami siedziały w pełnym słońcu. Od 1876 roku, gdy na rynku pojawiła się woda utleniona, zaczęto wykorzystywać ją do rozjaśniania koloru włosów. Prawdziwy przełom stanowiło odkrycie dokonane w 1907 roku przez Eugène Schuellera. Francuski farmaceuta stworzył recepturę pierwszej trwałej farby do włosów. Do jej wykonania wykorzystał zasady i składniki chemiczne, które służyły farbowaniu tkanin. Od tamtego czasu firma Schuellera stała się autorytetem w zakresie koloryzacji włosów a z czasem przekształciła się w funkcjonująca do dziś firmę L’Oréal.
Zobacz także: Rodzaje farb do włosów
Tagi: farby do włosów