Według WHO ponad 9% kobiet na całym świecie stosuje antykoncepcje hormonalną. W krajach rozwiniętych ten procent jest zdecydowanie wyższy. W Polsce prawie 20% kobiet zażywa tabletki antykoncepcyjne. Niestety dają one szereg skutków ubocznych. I choć rzeczywiście zapobiegają ciąży w ponad 99%, to często też prowadzą do problemów z wagą i szybkiego wzrostu kilogramów. Dziś odpowiemy na pytanie, jak powinna wyglądać dieta odchudzająca u kobiet zażywających hormony.
Jak powinna wyglądać zdrowa dieta przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej?
Zacznijmy od tego, że tycie przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej jest powszechne i niestety dotyczy to większości kobiet. Dochodzi do tego z powodu estrogenów, które odpowiedzialne są za spalanie tłuszczów w organizmie. Hormony spowalniają ten proces i to powoduje nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Prawda jest taka, że tylko i wyłącznie odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pozwalają na utrzymanie prawidłowej wagi. W tym przypadku nie można pozwolić sobie nawet na małe grzeszki żywieniowe, gdyż wszystkie niemal od razu jest widoczne. Przede wszystkim należy z jadłospisu wyeliminować wszelkiego rodzaju przetworzone produkty. Jedzeniu śmieciowemu mówimy stanowcze „nie”. Do tego należy jeszcze zredukować ilość spożywanych tłuszczów i cukrów. Jeżeli do tej pory słodziłyście jedną łyżeczkę kawę czy herbatę, to teraz należy dodawać tylko pół łyżeczki cukru, a najlepiej całkowicie zrezygnować z cukru. Należy także zredukować spożywanie mleka krowiego. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się napoje roślinne. Dieta dla kobiet stosujących antykoncepcję musi być też bogata w składniki odżywcze.
Co należy jeść, by zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych, w tym tycie
Prowadzenie zdrowego stylu życia jest zawsze kluczowe dla zmniejszenia ryzyka wielu chorób. Nie inaczej jest w przypadku stosowania hormonów. Tyle tylko, że w diecie trzeba wprowadzić zwiększone ilości niektórych składników. Przede wszystkim należy wprowadzić do diety większą ilość produktów bogatych w witaminę B6, takich jak choćby produkty zbożowe, ale też różne zielone warzywa typu groszek, groszek cukrowy, a także fasolka szparagowa. Zaleca się spożywanie gotowanych ziemniaków czy marchewek. Do sałatki dodawajcie pestki dyni czy niesolone orzechy ziemne. Dwa razy w tygodniu powinno się spożywać dwa jaja na miękko. Zamiast mięsa, lepiej wybierać ryby.
Czego jeszcze nie może zabraknąć w diecie?
Kolejnym ważnym składnikiem jest kwas foliowy. Jego świetnym źródłem są oczywiście brokuły, ale i bób czy szpinak. Do tego należy spożywać pomarańcze czy wątróbkę. Nie zapomnijcie też o selenie. Znajdziecie go w orzechach brazylijskich, rybach morskich czy owocach morza. O magnezie chyba nie trzeba przypominać. Jego dobrym źródłem są płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych czy zielone warzywa, ale też gorzka czekolada czy orzechy. Bardzo ważne jest wzmocnienie pracy jelit i to możecie zrobić zażywając probiotyki, bądź też jedząc jogurty naturalne. Wraz ze wzrostem estrogenów może dojść do pogorszenia odporności. Stąd też i o nią musicie zadbać. Najlepiej to zrobić jedząc owoce cytrusowe czy kiwi. W diecie duże znaczenie mają kwasy omega 3. Ich świetnym źródłem są orzechy włoskie, nasiona chia, ale i olej lniany czy siemię lniane. A na koniec musimy jeszcze wspomnieć o antyoksydantach, które są w zielonej herbacie i nasionach chia.
Dieta odchudzająca dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną
Gdy zasady zdrowej diety Wam nie wystarczą, a Wasze kilogramy nadal szybują w górę, to czas wprowadzić jeszcze bardziej restrykcyjną dietę. Ale jaką? Otóż dieta odchudzająca dla kobiet stosujących antykoncepcje hormonalną musi mieć zdecydowanie niższą zawartość cukru oraz tłuszczów. Najlepiej wtedy zredukować do zera spożywany cukier biały. Nie należy też stosować żadnych zamienników, bo słodziki są niezwykle szkodliwe. Trzeba również obniżyć indeks kaloryczny o około 300 kalorii, a przy tym zwiększyć ilość ruchu. Takie działanie pozwoli Wam uniknąć nie tylko szybkiego tycia, ale też zmniejszy ryzyko zapalenia żył czy oczywiście cellulitu.
Źródło: Artykuł sponsorowany