Zmiana kosmetyków i diety pomoże ci uporać się z przykrymi objawami ŁZS. Poznaj skuteczne sposoby.
Czym się objawia łojotokowe zapalenie skóry?
ŁZS jest przewlekłą chorobą, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Możemy ją wyciszać na jakiś czas, lecz prędzej czy później z reguły powraca, niezależnie od wieku oraz płci. Charakterystycznym problemem, z którym zmagają się osoby z ŁZS, są występujące głównie w obrębie głowy i twarzy zmiany rumieniowo-złuszczające oraz towarzyszące im tłuste łuski. Wśród symptomów wymienia się również świąd o różnym nasileniu. Zdarza się, że u chorych dojdzie do rozwoju ogólnego stanu zapalnego skóry, zwanego erytrodermią. Jej konsekwencją bywa: anemia, powikłania w obrębie układu krążenia, zaburzenia pracy nerek i wątroby, utrata włosów.
Warto zaznaczyć, że obok fizycznych objawów łojotokowemu zapaleniu skóry często towarzyszą problemy z poczuciem własnej wartości, socjalizacją, a niekiedy nawet groźne stany depresyjne.
Kosmetyki dla osób z łojotokowym zapaleniem skóry
Skóra łojotokowa wymaga szczególnego traktowania i może źle reagować na zwykłe drogeryjne produkty. W trakcie zaostrzenia choroby należy przyjmować zapisane przez lekarza leki. Mogą to być preparaty doustne, w tym nawet antybiotyki i sterydy oraz te do stosowania zewnętrznego. Na co dzień stosuj delikatne kosmetyki. Dobrze sprawdzą się łagodne szampony przeciwłupieżowe o działaniu keratolitycznym, które pomogą się pozbyć złuszczonych płatów skóry, wygładzą ją, nawilżą, przyniosą ulgę, niwelując uczucie swędzenia.
Kremy do twarzy osób ze skórą łojotokową powinny łagodzić podrażnienia, rozjaśniać czerwone plamy, odbudowywać warstwę ochronną skóry. Wybieraj dermokosmetyki, pozbawione sztucznych barwników, aromatów, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kondycję twojej cery.
Łojotokowe zapalenie skóry a dieta i styl życia
Czy masz świadomość, że to, czego dostarczasz swojemu organizmowi, ma niebagatelny wpływ na rozwój choroby? Jedną z podstawowych kwestii są pokarmy. Jaka dieta dla osób z łojotokowym zapaleniem skóry będzie najlepsza? Przede wszystkim ta, która zapewni organizmowi regularną dostawę niezbędnych witamin i minerałów. Zwracaj więc uwagę na to, by twoje menu było mocno zróżnicowane. Jedz dużo świeżych warzyw oraz owoców. Unikaj używek w postaci mocnej herbaty, kawy, a także papierosów i alkoholu. Nie przebywaj w jednym pomieszczeniu z palaczami, dym papierosowy będzie bowiem zarówno osiadał na twojej skórze, jak i przedostawał się do płuc.
Tym, na co musisz jeszcze uważać, są ostre przyprawy, sól, cukier, a także konserwanty oraz wszystko, co sztuczne. Staraj się sięgać po naturalne produkty i przygotowywać posiłki domowe. Nie są wskazane żadnego rodzaju fast foody i dania gotowe, napoje gazowane, słodycze. W miarę możliwości, zamiast smażenia wybieraj gotowanie na parze, duszenie. Zdrowe odżywianie się z pewnością nie tylko wpłynie korzystnie na stan twojej skóry, ale również na ogólną kondycję organizmu i lepsze samopoczucie.
Aby łagodzić objawy ŁZS, wzbogać swoją dietę o zdrowe ryby, orzechy i nasiona, pełnoziarniste produkty, a także oleje będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Źródło: Artykuł sponsorowany