Szukasz pomysłu na zgodną z aktualnymi trendami wnętrzarskimi kuchnię, której użytkowanie będzie komfortowe? Dobrym pomysłem może się okazać zaaranżowanie jej w stylu skandynawskim. Zobacz, co warto o tym wiedzieć.
Czym odznacza się styl skandynawski?
Styl skandynawski wyróżnia się na tle innych swoim minimalistycznym charakterem i ukierunkowaniem na funkcjonalność. Do jego wyznaczników zalicza się także:
- zamiłowanie do naturalnych materiałów – najczęściej jest to drewno, ale można się też spotkać z kamieniem o nierównomiernej, porowatej fakturze,
- stonowana kolorystyka – do stylu skandynawskiego pasuje przede wszystkim biel i odcień naturalnego drewna, ale również szarości wielu odsłonach, beże, a nawet pastele,
- geometryczne wzory – umieszczone na detalach ożywiają wnętrze i nadają mu nowoczesny charakter,
- duża ilość tekstyliów – sprawiają, że pomieszczenie nabiera przytulnego, domowego wyrazu,
- dekoracje o praktycznym zastosowaniu – służą nie tylko upiększeniu przestrzeni, ale również innym, praktyczniejszym funkcjom.
Jak wprowadzić jego elementy do kuchni?
Zastanawiasz się, jak przenieść te zasady na grunt własnej kuchni? Zacznij od mebli. Powinny być zaprojektowane w taki sposób, by mogły pomieścić wszystkie artykuły kuchenne i spożywcze. Dzięki temu, że wszystko będzie pochowane w licznych szafkach i szufladach, pomieszczenie zachowa minimalistyczny wygląd, tak charakterystyczny dla skandynawskiego stylu aranżacyjnego.
Jak wybierać AGD? Zwróć uwagę przede wszystkim na funkcjonalność modeli i na to, by dysponowały wszystkimi funkcjami i technologiami, dzięki którym korzystanie z nich będzie maksymalnie wygodne. Przykład? Zwróć uwagę na zmywarki 60 do zabudowy od Electroluxa, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by wspomagać Cię w codziennych pracach. Mechanizm ComfortLift unosi kosze na taką wysokość, byś mógł bez wysiłku je załadować czy wyładować. Zastąpienie koszyka na sztućce płaską szufladą zwiększa ładowność urządzenia. QuickSelect dba natomiast o to, aby zmywanie naczyń trwało dokładnie tyle czasu, ile jesteś w stanie na to poświęcić.
Skandynawska surowość wydaje Ci się zbyt chłodna? Wszechobecna biel kojarzy Ci się raczej ze szpitalem niż z „sercem domu”? Możesz łatwo ożywić taką aranżację, umieszczając we wnętrzu jeden mocny detal w kontrastowym kolorze, np. lodówkę o intensywnej barwie. Efekt tego zabiegu pozostanie spójny i nie zniszczy skandynawskiego minimalizmu, o ile nie przesadzisz ze zbyt dużą liczbą takich dodatków.
Zalety skandynawskiej aranżacji kuchni
Kuchnia to pomieszczenie, w którym bez problemu zastosujesz każdy styl aranżacyjny, o którym tylko zamarzysz. Okazuje się jednak, że skandynawski spełnia się w tej funkcji wyjątkowo dobrze. Dlaczego?
Charakterystyczny dla tego nurtu minimalizm sprzyja zachowaniu porządku w tym pomieszczeniu, w którym nietrudno o bałagan. Mało tego, w ferworze gotowania trudno wręcz nie nabałaganić. Urządzone minimalistycznie wnętrze jest jednak łatwe do posprzątania, więc uporasz się z tym w krótkim czasie.
Źródło: Artykuł partnerski