O pierwszych próbach zapobieganiu niechcianej ciąży, czytamy w Biblii. Opisany jest tutaj Onan, który….”wychodząc od domu brata swego wylał swe nasienie na ziemię…” Jest to jak widzimy najstarsza metoda antykoncepcyjna.
Co na to buddyści
Buddyści w Indiach stosowali metodę vajroli- mudra. Metoda ta polegała na wyćwiczonym, świadomym zamykaniu światła jajowodu. W Europie kobiety zabezpieczały się nosząc amulet wykonany z lewej kości czarnego kota. Musiały talizman ten koniecznie zawieszać sobie na szyi. W Końskich, obecnym miasteczku świętokrzyskim znana jest budowla zwana świątynią miłości. Podobno ktoś rzucił na nią klątwę i tylko w tym miejscu prawdziwa miłość jest bezpieczna, nie kończąca się ciążą.
Epoka średniowiecza
W czasach średniowiecza zalecano kobietom łykanie żywych os. Niejednokrotnie metoda ta zakończyła się poważnym ukąszeniem tego owada, co sprowadzało na kobietę dodatkowe kłopoty, tym razem zdrowotne. Mężczyźni natomiast pili sylfi, czyli nalewkę ze zmielonych jąder muła. Pijano także różnorakie nalewki z polnej mięty, piołunu, mirry, ruty, bylicy, wierzby, jałowca, a także łykano zasuszone płatki z róży wielkogłowej.
W Ameryce Południowej
Nietuzinkową metodę antykoncepcyjną, stosowały kobiety z Ameryki Południowej. Piły one bowiem napary z ziół, zawierających substancje o działaniu hormonalnym. Można powiedzieć, że Indianie byli prekursorami dzisiejszej antykoncepcji doustnej.
W starożytnym Rzymie
Rzymianki natomiast próbowały aplikować sobie korki z różnych korzeni, a nawet wykonywały sobie globulki, ulepione z odchodów krokodyla. Kobiety z Oceanii stosowały na podbrzusze okłady z pająków, a nawet z krokodylego sadła. Dziewczęta z Chin natomiast stosowały krążki z delikatnego papieru bambusowego i kapturki ze skóry jabłka granatu. W Niemczech natomiast stosowano krążki z pszczelego wosku.
Pierwsze prezerwatywy
Starożytni stosowali również pierwsze prezerwatywy, wykonane z jelit zwierzęcych i rybich pęcherzy. Pani Jagoda z Suchedniowa, proponowała swojemu mężowi zakładanie na pewną część ciała jedwabnych pończoszek, ponieważ posiadali oni już pięcioro dzieci.
Ewa Michałowska -Walkiewicz