Nieubłaganie zbliżają się ważne dla wszystkich podatników daty, które zmuszają do tego, by rozliczyć z dochodów uzyskanych w ubiegłym roku. PIT-y 2017 w dużej części składamy do końca kwietnia zarówno na formularzach papierowych, jak i w wersjach elektronicznych. Przekroczenie tego terminu może się wiązać z karami ze strony urzędu skarbowego. Poza tym przed rozliczeniem warto zapoznać się ze zmieniającymi się przepisami, a w tym roku jest ich dość dużo.
Jakie zmiany czekają nas w PIT 2017?
Rozliczenie PIT 2017 z iwop.pl – pit 2017 dotyczy zarówno osób rozliczających się według zasad ogólnych, jak i przedsiębiorców. Dla tych pierwszych najważniejsze są następujące zmiany. Wycofano formularze PIT-40 i PIT-12, a co za tym idzie możliwości rozliczenia pracownika przez pracodawcę. Rozliczenie PIT 2017 spoczywa więc tylko i wyłącznie na podatniku z wyjątkiem emerytów i rencistów, których zeznanie składa urząd rentowy na formularzu PIT-40A. Poza tym ustawodawca podwyższył kwotę wolną od podatku oraz kwotę zmniejszającą podatek przy rozliczeniu według zasad ogólnych, czyli na formularzu PIT-36 albo PIT-37.
Ważne ulgi czekają na krwiodawców, a przedsiębiorcy będą mogli korzystać z ulgi z racji działalności badawczej i rozwojowej. W 2017 próg ten podniesiono do 50% przy kosztach osobowych i pozostałych.
Ulgi dla niepełnosprawnych i rolników
Według https://www.pitax.pl/PITy-2017/ zmianie ulegają ulgi i konkretne zapisy dotyczące osób niepełnosprawnych. Wszystkie osoby niepełnosprawne potrzebujące psa asystującego lub sygnalizującego mogą skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości maksymalnie 2280 zł z racji wydatków na psa. Ten sam próg odliczeń dotyczy wydatków na samochód, z którego korzysta osoba niepełnosprawna niezależnie od przyczyny choroby. Oczywiście z ulgi rehabilitacyjnej może korzystać również osoba utrzymująca niepełnosprawnego rozliczająca się z urzędem skarbowym wyłącznie w formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37.
Osoby, które prowadzą rolniczą działalność gospodarczą, mogą liczyć się ze zwolnieniem z podatku sprzedaży produktów roślinnych lub zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy, jeśli zysk z niej nie przekracza w skali rocznej 20 000 zł. Urząd skarbowy stawia jednak rolnikom warunki. Muszą oni samodzielnie prowadzić ewidencję sprzedaży, a ta musi odbywać się w miejscu wytworzenia produktów lub na targowisku bez pośrednictwa osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej. Odbiorcami mają być natomiast osoby prywatne, które produkt wykorzystają na potrzeby niekomercyjne.
Źródło: Artykuł partnerski