Przesuszanie się skóry rąk jest problemem, z którym mierzy się wiele osób, zwłaszcza w okresie zimowym. Wpływ na jej stan może mieć wiele czynników, zarówno chorobowych, jak i środowiskowych. Jednak w dużej części przypadków właściwa pielęgnacja i wykorzystywanie dobrze dobranych kosmetyków mogą zapobiegać przesuszaniu, a także skutecznie przyspieszą regenerację już zniszczonej skóry. Kluczowe jest jednak ustalenie przyczyn zmian, a także regularność w stosowaniu wybranych produktów.
Powody przesuszania skóry rąk
Sucha skóra dłoni może pojawiać się okresowo w wyniku m.in. warunków zewnętrznych. Warto jednak brać pod uwagę możliwość występowania tego problemu w przypadku chorób. Najczęściej z przesuszaniem dłoni mierzą się osoby dotknięte łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry. Jednak są na nie narażeni również zmagający się z infekcjami grzybiczymi, cukrzycą, a nawet niestabilnymi poziomami hormonów. W przypadku nawracających problemów warto więc skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki z emolientami oraz substancjami łagodzącymi.
W dużej mierze za stan skóry dłoni odpowiadają również czynniki środowiskowe. Wahania temperatury w okresie zimowym, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, a także nieodpowiednia dieta oraz np. częste mycie rąk. To wszystko może prowadzić do nadmiernego przesuszania, a w jego wyniku nawet uciążliwego pękania skóry, powodującego trudne do zagojenia rany. Problem ten dotyka też osób pracujących fizycznie, ze względu na wystawianie dłoni na możliwość powstawania urazów mechanicznych i wiążących się z nimi stanów zapalnych.
Codzienna pielęgnacja dłoni
Aby uniknąć przykrych konsekwencji przesuszenia dłoni, konieczne jest regularne stosowanie odpowiednich produktów pomagających w utrzymaniu właściwej elastyczności skóry. Dobrym wyborem w takim przypadku może być krem do rąk z mocznikiem stosowany na co dzień. Substancja ta posiada silne działanie nawilżające, a w odpowiednich stężeniach wykorzystywana jest również z innymi składnikami aktywnymi w kuracjach mających na celu regenerację skóry. Dostępne są jednak również wyroby z innymi dodatkami nawilżającymi i regenerującymi, np. skwalanem czy wyciągami z aloesu.
Jednak za utrzymanie odpowiedniego stanu skóry dłoni odpowiada nie tylko stosowanie produktów nawilżających, ale także właściwe nawadnianie organizmu oraz zbilansowana dieta. Tylko zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki witamin, minerałów i składników odżywczych pozwoli na utrzymanie zdrowie skóry właściwej i naskórka. Dieta ma wpływ na proces regeneracji komórek, szybkość ich starzenia się, a tym samym jej wygląd i stan. Dodatkowo regularne picie odpowiednich ilości płynów pozwala na zapobieganie odwodnieniu, które może bezpośrednio wpływać na występowanie problemów z suchością skóry na dłoniach i innych częściach ciała.
Intensywna regeneracja w zimie i wiosną
W chłodniejszych miesiącach, ze względu na warunki atmosferyczne i bardzo suche powietrze w pomieszczeniach, dłonie są szczególnie narażone na wysuszanie. Dlatego też warto postawić na kosmetyki o nieco innym składzie. Lepiej sięgnąć po tłustsze warianty produktów pozostawiające na skórze ochronny film. Dobrze dobrany krem na zimę należy nakładać każdorazowo przed wyjściem na zewnątrz. Dobrze jest go też połączyć z silnie nawilżającymi produktami, które sprawdzą się do nakładania w pomieszczeniach i na noc. W tym okresie warto zwracać uwagę szczególnie na kosmetyki zawierające oleje roślinne, panthenol, kwasy tłuszczowe, a także szereg witamin, takich jak A, E i C.
Poza nakładaniem kremów, o dłonie w tym okresie warto zadbać również na inne sposoby. Należy pamiętać o delikatnym złuszczaniu naskórka za pomocą odpowiednio dobranych peelingów, np. na bazie kwasów. Regularnie można też sięgać po produkty, takie jak maska nawilżająca dłonie w formie rękawiczek lub gęstego kremu. Takie zabiegi pozwolą zachować odpowiednią elastyczność i nawilżenie skóry przez całą zimę. Wiosną nie należy jednak rezygnować ze stosowania kremów. W tym okresie nadal występują wahania temperatur, a dłuższe dni oznaczają też silniejsze działanie promieniowania UV. Dobrą praktyką jest więc wprowadzenie do pielęgnacji produktów zawierających filtry ochronne.