Swędząca skóra głowy to problem, który trapi wielu z nas. Przyczyny takich dolegliwości są różne. Ich miejsce to obszar bardzo stale wystawiony na czynniki zewnętrzne, jednak niezwykle wrażliwy i delikatny. Reaguje też bardzo szybko na rozmaite czynniki uczulające – czy to środki pielęgnacyjne czy pokarmy zawarte w naszej diecie. Najczęstszym powodem tego, że swędzi nas skóra głowy, jest właśnie alergia. Może ona pojawić się na przykład po zastosowaniu niektórych kosmetyków bezpośrednio na głowę – szczególnie często dotyczy to farb do włosów. Dlatego warto pamiętać – i przypominają nam o tym producenci farb stosownym napisem na opakowaniu – że przed farbowaniem należy zrobić test, który wykaże czy nie jesteśmy przypadkiem uczuleni na substancje zawarte w środku koloryzującym.
Często przyczyną swędzenia skóry głowy są plamki i krostki, które pojawiają się nagle między włosami. Warto wówczas zakupić środek odczulający w aptece – jest on dostępny bez recepty, jednak należy skonsultować nasz wybór z farmaceutą. Jeśli po dwudziestu czterech godzinach objawy nie ustąpią, prawdopodobnie nie jest to alergia. Jakie są inne powody swędzenia skóry głowy? Jedną z przyczyn może być Łojotokowe Zapalenie Skóry (ŁZS). Zazwyczaj zaczyna się od przetłuszczenia włosów i łupieżu. Swędzenie, które się pojawia, jest objawem zaawansowanego toku choroby, więc należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Innym wymagającym leczenia schorzeniem jest grzybica. Nie wolno rozdrapywać zmian ropnych, które jej towarzyszą – może doprowadzić to do infekcji, a w efekcie do żmudnej antybiotykoterapii. Popularna wśród dzieci jest także wszawica. Skóra głowy pokrywa się wtedy małymi grudkami, widać także gołym okiem jaja pasożyta. Choroby te są zakaźne, a ich pozbycie się wymaga rygorystycznego zachowania higieny.
Czasami jednak przyczyny swędzenia skóry głowy nie są aż tak poważne. Niekiedy ta nieprzyjemna dolegliwość to efekt podrażnienia przez środki piorące, reakcja na wilgoć czy przesuszenie po korzystaniu z centralnego ogrzewania, a także zaburzenia hormonalne – szczególnie niedoczynność tarczycy. Jak sobie więc radzić z tym uciążliwym skutkiem ubocznym? Potrzeba odpowiednich kosmetyków. Szczególnie przydatny jest dobry szampon do włosów.
Takim szamponem jest z pewnością Dercos Vichy. To łagodny szampon wzmacniający, który zawiera również dobrze znaną większości łagodzącą wodę termalną z Vichy. Najważniejsze są jednak składniki mineralne zawarte w jego składzie. Minerały w kosmetyce pełnią dziś ważną i konieczną rolę. Dercos Vichy zawiera w sobie potężną ilość żelaza dotleniającego komórki, magnez stymulujący odnowę komórkową, mangan, który pełni rolę przeciwutleniacza, krzem odpowiadający za regenerację komórkową i wapń, który chroni tkanki. To potężna bomba minerałowa dla naszych włosów. Dercos Vichy to dobry szampon do włosów, który delikatnie pielęgnuje i wzmacnia naszą fryzurę. Po każdym kolejnym myciu możemy zauważyć poprawę tego efektu. Delikatna formuła szamponu, opracowana w Laboratoriach Vichy, łączy ze sobą naturalne środki, które działają na powierzchni skóry i zmiękczające składniki aktywne. Szampon Dercos Vichy jest dostosowany również do wrażliwej skóry dziecięcej głowy, może go więc używać cała rodzina. Jest produktem hipoalergicznym. Nie zawiera żadnych parabenów ani barwników, jest także testowany dermatologicznie. Można go stosować bardzo często. Włosy po użyciu Dercos Vichy stają się miękkie, lśniące i łatwe do rozczesywania, a przede wszystkim, zmniejsza się odczucie swędzenia skóry głowy.
Szampon Dercos Vichy koi wrażliwą skórę i łagodzi objawy podrażnienia. Używany często znacznie przyczynia się do usunięcia niemiłej dolegliwości. Warto pamiętać, że nie wolno przy tym przesadzać z produktami do stylizacji włosów i suszeniem ich suszarką – to dodatkowo może pogorszyć stan skóry głowy.
Tagi: głowa, swędzenie, uroda, zdrowie