Pewność siebie, oparta na wysokim poczuciu własnej wartości, jest kluczem do sukcesu na wielu życiowych płaszczyznach. Osoby o takiej naturze z łatwością nawiązują nowe znajomości, szybciej znajdują dobrą pracę, potrafią spełniać swoje marzenia i tworzyć zdrowe związki partnerskie. Jak budować wysokie poczucie własnej wartości i pewność siebie? Czy można poradzić sobie z własnymi demonami i społeczną presją? Co zrobić, by wieść życie pełne radości, akceptacji i przekonania, że możesz wszystko? Oto pięć sposobów, które mogą Ci pomóc!
1. Otaczaj się dobrymi ludźmi
Przebywaj z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze. Czasami wystarczy tylko jedna osoba, która skieruje cię na odpowiednie tory myślenia na swój temat. Jeżeli już teraz masz w życiu kogoś tak wyjątkowego, to pielęgnuj tę relację! Jeśli jednak nie czujesz wsparcia w otoczeniu, nie poddawaj się. Zacznij uczęszczać na ciekawe spotkania, dołącz do klubu zainteresowań lub poszukaj swoich mentorów w sieci. Postaraj się przebywać w środowisku, które sprzyja pozytywnym zmianom. Szybko zauważysz, że i w Tobie dokonuje się przemiana, a pewność siebie wzrasta!
2. Bądź dla siebie łagodniejsza
Kiedy następnym razem zaczniesz się obwiniać za małe niepowodzenia, zatrzymaj się na chwilę z krytyką. Wyobraź sobie, że osoba którą bardzo kochasz właśnie popełniła taki błąd, jak Ty. Czy dla niej też byłabyś taka okrutna? Czy potraktowałabyś ją tak, jak traktujesz siebie? Co byś jej powiedziała? Przytuliłabyś ją i stwierdziła, że to nic takiego? Może zapewniłabyś, że każdy ma prawo do błędu i następnym razem wszystko się uda? Powiedz to najważniejszej osobie w Twoim życiu, czyli… samej sobie! Przestań się zadręczać. Kiedy skończysz zarzucać się niepotrzebną presją i ograniczeniami, na pewno znajdziesz miejsce na budowanie dobrego samopoczucia i pewności siebie.
3. Zastanów się, kogo warto słuchać
W ciągu życia nie jeden raz spotykałaś się z niemiłymi osądami na temat twojego wyglądu, charakteru i zachowania. Każdy z nas to przeszedł. Czasem były to komentarze konstruktywne, a czasem nie. Pamiętaj, to są tylko opinie, a jak wiadomo – ilu ludzi, tyle opinii. Może czasem, zamiast wsłuchiwać się w nieprzyjemne słowa, lepiej się zastanowić, kto je wypowiada? Większość obelg ma swoje źródło w kompleksach ich autora. Przymknij oko na hejterów i uważnie filtruj wszystkie informacje, które nadwyrężają twoje poczucie własnej wartości. Postępując w ten sposób, szybko poczujesz, jak cudownie jest być sobą i robić rzeczy, których unikałaś w obawie przed krytyką otoczenia.
4. Nie porównuj się
Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Zauważ, że każdy człowiek ma mocne i słabe strony. Jeżeli masz niskie poczucie własnej wartości, to pewnie w sobie widzisz tylko te złe cechy. Wszyscy wokół są od ciebie lepsi, piękniejsi, odważniejsi i na pewno czują się ze sobą dobrze. Czy aby na pewno?
Kasia zawsze zazdrościła Monice klasy i pewności siebie. Imponowały jej eleganckie i tajemnicze kobiety, które jej zdaniem wzbudzały zainteresowanie mężczyzn. Któregoś dnia na przyjęciu Monika powiedziała:
-Kasiu, jak ty to robisz? jesteś taką duszą towarzystwa! Strasznie zazdroszczę Ci tego luzu i poczucia humoru. Zdobywasz uwagę wszystkich!
Kasia nigdy nie sądziła, że jej charakter może wydać się komuś atrakcyjny, a co dopiero warty pozazdroszczenia przez ideał, za jaki uważała Monikę.
Ta krótka historyjka pokazuje, jak w praktyce wygląda porównywanie się do innych. Zazdrościmy komuś tego, co nie jest naszą mocną stroną, kompletnie przy tym zapominając, że sami mamy wiele unikalnych zalet, których na co dzień nie zauważamy. Zamiast porównywać się do innych kobiet, spójrz na siebie bardziej przychylnie. Na pewno wokół ciebie żyje mnóstwo ciekawych osób, ale wiedz, że Ty też jesteś jedną z nich!
5. Przyjmuj komplementy i komplementuj innych
Akceptowanie komplementów to ważna umiejętność, którą warto w sobie wykształcić. Następnym razem, kiedy partner powie, że wyglądasz przepięknie, spójrz mu w oczy i po prostu podziękuj. Nie neguj tych słów. Z czasem zauważysz, że akceptując komplementy skierowane w Twoją stronę, powoli zaczniesz akceptować samą siebie. Ważne jest też, żebyś dawała od siebie tyle samo. Praw bliskim komplementy. Pomóż innym budować pewność siebie, a wróci ona do ciebie ze zdwojoną siłą.
Jeżeli już dziś zaczniesz realizować chociaż jeden z powyższych punktów, z pewnością poczujesz, że twoja pewność siebie zacznie powoli wzrastać. Pamiętaj, że szlifowanie własnego charakteru to proces, który trwa całe życie, a jego owoce dadzą Ci dużo samozaparcia i odwagi do spełniania marzeń 🙂
A Ty, pracujesz już nad poczuciem własnej wartości i pewnością siebie? Podziel się tym w komentarzu!
Przeczytaj też:
Pierwszy krok do poczucia własnej wartości
Tagi: kompleksy, pewność siebie, poczucie własnej wartości, relacje, samoakceptacja, wygląd, związki